Усі правила виконання хокейного буліту. Що таке буліти в хокеї Що таке буліти в хокеї

У хокей сьогодні грають навіть там, де у природних умовах майже не буває ні льоду, ні снігу. Достойно конкурувати за рівнем популярності у різних країнах та на різних континентах з ним може лише футбол. Правила та ігри формувалися поступово, у міру того як вона із простої зимової розваги поступово перетворювалася на великий професійний спорт. Хокейна громадськість по обидва боки океану завжди активно обговорює нові тенденції та можливі зміни правил улюбленої гри. Придивимося уважніше до того, що являють собою буліти в хокеї. Це один із найбільш спірних моментів у правилах та регламенті хокейних змагань.

Коли доходить справа до булітів?

За всіма існуючими хокейними правилами команди, які грають на льодовому майданчику, з'ясовують один з одним відносини, прагнучи закинути шайбу у ворота противника. Весь процес гри суворо регламентований хокейними правилами, за неухильним дотриманням яких спостерігає суддівська бригада із трьох компетентних фахівців. У жорсткій силовій боротьбі неминучі порушення. Зазвичай вони караються видаленням винного на дві хвилини ігрового часу або п'ять хвилин, якщо порушення було серйозне і гравцеві суперника завдано легких тілесних ушкоджень. Але бувають особливі ситуації, коли нападник виходить віч-на-віч із воротарем. А захисник, який не зумів його зупинити в чесній боротьбі, збиває супротивника з ніг. Подібне порушення карається особливим чином. Потерпіла сторона отримує право на штрафний кидок.

Що таке буліти у хокеї

Штрафний кидок у хокеї називається "буліт" і виконується у суворій відповідності до правил. Усі сторонні гравці йдуть із льодового майданчика. На ній залишаються лише воротар та нападник. Буліти у хокеї - це не що інше, як єдиноборство між ними. Нападник починає від центру поля та рухається на ворота, у нього є лише одна спроба кинути. Правила булітів у хокеї вдруге торкатися шайби нападаючого не дозволяють. Ну а глядачі та гравці спостерігають за результатом поєдинку з трибун та з лави запасних. Як правило, право на кидок надається тому гравцю, який був атакований не за правилами і був збитий з ніг.

До досягнення результату

Буліти в хокеї є зовні вельми ефектним видовищем. І публіка на трибунах любить дивитися на цей Але у звичайних матчах до штрафних кидків справа доходить не так часто, зазвичай порушення правил караються простим двохвилинним видаленням. Проте буліти у хокеї регулярного чемпіонату виконуються дуже часто. Справа тут у тому, що вони втратили функцію покарання команди, що провинилася. Відколи в іграх КХЛ встановився принцип гри, за якого не може бути нічийного результату, за допомогою булітів встановлюється переможець у матчі. Якщо три періоди основного часу закінчуються з нічийним рахунком, призначається додатковий період, він називається "овертайм". Якщо і він не дозволяє виявити переможця, то гравці команд по черзі виконують по три буліти. Якщо це не змінює нічийний результат, то командам дається ще по одному кидку. Скільки булітів у хокеї може бути максимально? Стільки скільки буде потрібно до перемоги однієї з команд. Таким чином, нічийний результат повністю виключений, успіху хтось із противників обов'язково досягне. Але іноді серії булітів затягуються надовго.

В іграх плей-офф

Кілька разів змінювався регламент КХЛ у тій частині, яка визначає правила фінальної частини першості. На зорі ліги гри плей-офф нічим не відрізнялися правилами від регулярної частини чемпіонату. Але матчі стали часто закінчуватися серіями булітів, оскільки гравці дуже боялися зробити помилку у фінальних зустрічах та дати супротивникові шанс. Почали лунати безліч знущальних коментарів на тему того, що в хокей можна більше не грати – досить одних булітів. Але після їх скасування виникла протилежна крайність - ігри стали затягуватися дуже надовго, один овертайм слідував за іншим. Гра нерідко йшла на знос. В результаті у 2012 році було ухвалено збалансоване рішення. тепер аж до фіналу грають овертайми, а потім кидаються буліти. Винятки становлять п'ята гра у восьмій частині фіналу та сьома у наступних етапах. Вони грають до перемоги. Так само точно, до переможного результату, грають усі матчі фіналу

Своєрідний рекорд

Світова хокейна статистика дає нам відповідь на питання про абсолютні досягнення у сфері кидання булітів по воротах супротивника. Цей рекорд був встановлений у матчі між командами "Мюнхен" та "Штраубінг Тайгерс". Для з'ясування стосунків цим командам знадобилося зробити по 42 штрафні кидки. Переміг "Штраубінг Тайгерс". Можливо, цей курйозний рекорд буде колись перевищений. Тільки це станеться дуже нескоро.

Перші офіційні правила хокею були опубліковані 1886 року. Ця гра користується популярністю у всьому світі, а знаменитий Кубок Стенлі з'явився внаслідок того, що генерал-губернатор Фредерік Стенлі, захоплений грою хокеїстів, вручив чемпіонові країни кубок у вигляді піраміди з яскравих сріблястих кілець.

У нашій статті ми розглянемо основні правила гри у хокей.

Майданчик

Майданчик має розміри 56-61 м завдовжки і 26-30 м завширшки. Її кути заокруглені колом, радіус якого становить близько 8 м. Майданчик оточують огорожі з дерева або пластику («Борти») білого кольору. Їхня висота – 1,17 м. Щоб виключити ймовірність отримання гравцем травми, поверхня бортів роблять абсолютно гладкою. Двері, через які хокеїсти виходять на крижану поверхню, відчиняються у зовнішній бік.

Гравці

Перед початком гри тренер надає судді перелік учасників. У кожній команді можуть бути 2 воротаря та 20 гравців. Після того, як гра розпочалася, вносити зміни заборонено. Якщо під час гри деяких учасників не вистачає (наприклад, через травми або штрафи), то її припиняють.
Спорядження хокеїстів складається з ковзанів, ключок, верхньої форми та захисного спорядження. Леза ковзанів мають бути безпечними, а ключки – дерев'яними, алюмінієвими чи пластиковими. Носіння хокейного шолома під час гри є обов'язковим.

Гра

Під час гри у команди має бути лише один воротар, який може замінюватись іншим учасником. Початок гри – вкидання шайби у центральній точці майданчика. Команди захищають ворота, а також змінюються ними після основного періоду.
Порушення – випадок, коли зафіксовано фізичний контакт із суперником будь-якого виду.

Існує 7 різновидів штрафу: малий, малий лавковий, великий, дисциплінарний, дисциплінарний до кінця гри, штрафний кидок та матч-штраф. Малий штраф – гравця видаляють на 2 хвилини без можливості заміни, малий лавковий – гравець видаляється на лаву оштрафованих на 2 хвилини. Великий штраф передбачає видалення гравця із поля до кінця гри. Якщо гравець одночасно отримує і Малий, і Великий штраф, останній відбувається насамперед.

Якщо учасник отримав дисциплінарний штраф, він видаляється з льоду на 10 хвилин і залишається на лаві оштрафованих доти, доки не відбудеться найближча зупинка гри. Дисциплінарний штраф до кінця гри означає, що гравець видаляється до кінця гри та відправляється у роздягальню. Матч-штраф – гравця видаляють до кінця гри та замінюють його запасним. Воротареві заборонено відбувати штрафи, сидячи на штрафній лаві.

Штрафи накладаються на різні порушення: наприклад, якщо один із хокеїстів штовхнув суперника на борт, використовуючи лікоть. Однак поштовхом на борт не є ситуація, за якої суперник, намагаючись проскочити між бортом і атакуючим, рухає шайбу і «провозиться» бортом. Порушеннями є і удар кінцем ключки, неправильна атака, атака суперника ззаду, відсікання (розташування тіла на рівні колін суперника або нижче, внаслідок чого він або падає на коліна, або отримує удар по коліна), поштовх ключкою, грубість, бійки, удари головою , високо підняті ключки, затримки суперника руками чи ключками, атака гравця, який не володіє шайбою (що називається блокуванням), удар ногою, колючий удар, підніжка, атака в область шиї або голови.

Якщо в хокеї беруть участь жінки, то вони мають носити повні лицьові маски, через які не можуть пройти ні гачок ключки, ні шайба.

Поле

Поле для хокею ідентично футбольне. Це – прямокутний крижаний майданчик із закругленими кутами розмірами. За правилами ІІХФ її розміри становлять 58 - 30 метрів, а за правилами НХЛ - 60,96 х 25,9 м. По периметру поля зведені бортики висотою 120 см - 122 см.

Ворота

Ворота міцно укріплені на льоду, але водночас вони зсуваються, запобігаючи травмам гравців. Розміри воріт: 122см – висота, 183 см – довжина. До воріт підвішують сітку, що гасить удари.

Команди

Команда включає 20 -25 гравців, але на поле виходять 5 польових гравців та 1 воротар, якого можна замінити на 6-го гравця. Заміна гравців відбувається під час матчу або під час зупинки у грі. В овертаймі на поле виходять 4 гравці та воротар.

Тривалість гри

Матч триває 3 періоди по 20 хвилин з перервами по 15 хвилин. Якщо матч зіграний у нічию, призначають овертайм, тобто додатковий час гри. Якщо й овертайм зіграний у нічию, проводяться буліти, тобто післяматчеві кидки. Овертайми та кількість булітів узгоджуються окремо, але у рамках турніру.

Тайм – аут

В основному або додатковому часі гри будь-яка команда може взяти один тайм-аут протягом 30 секунд. Тренер призначає гравця, який має звернутися до Головного судді з проханням про тайм-аут під час звичайної паузи у грі. Головний суддя повідомить про це секретаря гри. Потім гравці двох команд, які перебувають на полі, під'їжджають до своїх лав. Будь-яка команда може взяти тайм-аут під час однієї зупинки. Але друга команда, яка бажає взяти тайм-аут, повинна повідомити про це Головного суддю, поки не закінчився перший тайм-аут.

Порушення

У хокеї, крім жіночого хокею, можна застосовувати силову боротьбу. Це – контактна гра, гра «корпус у корпус». Заборонені підніжки, затримування суперників руками чи ключкою. Не дозволяється гра з ключкою, піднятою надто високо, удари ліктями та руками.
Однак на порушення гравці іноді йдуть свідомо, вважаючи його частиною стратегії гри. Здійснивши дрібне, часто непомітне порушення, гравець провокує суперника на велике порушення, яке карається штрафом. Це піднімає настрій команди та знижує моральну стійкість команди суперників.

Офсайд - положення поза грою. Призначається, коли шайба та гравець атакуючої команди з обома ковзанами перебувають у зоні захисту команди суперників.
Помічник головного арбітра піднімає руку вгору, і якщо гравець атакуючої команди стосується шайби або вона прямує до воріт, гру зупиняють. У середній зоні призначають вкидання. Якщо торкання шайби не було, гру продовжують, але положення поза грою триває, поки всі атакуючі гравці не вийдуть із зони суперників або шайба не піде з цієї зони. При виконанні будь-якої з умов, помічник арбітра повинен опустити руку і команди продовжать гру.
Офсайд не вважається, якщо гравець із шайбою заїжджає до зони спиною раніше шайби. А також, якщо гравці команди, що захищається, самі вкинуть шайбу в зону свого захисту.

Буліт

Буліт – штрафний кидок, який буває штрафним чи післяматчевим. Для призначення буліту необхідні 5 умов та 1 умова післяматчева:

1. Шайба була поза зоною захисту постраждалого гравця.
  2. Гравець нападу слідкує за шайбою.
  3. Порушення сталося ззаду.
  4. Нападник не міг забити гол через порушення.
  5. Між нападаючим гравцем і воротарем немає гравців сторони, що обороняється.
  6. Переможця не визначено після основного матчу та додаткового часу.
    Існують і інші положення для призначення буліту, крім порушень під час сутички «віч-на-віч». Зазвичай до них належать різні навмисні порушення.

Овертайм

Овертайм означає додатковий час гри, щоб виявити переможця, якщо результатом матчу стала нічия. За правилами хокею він проводиться до першого голу. В овертаймі на полі від кожної команди грають по 5 гравців: 4 польові гравці та 1 воротар.

Буліт – це штрафний удар у хокеї. Цей термін використовується лише на пострадянському просторі. В інших країнах світу штрафний удар найчастіше називають просто «пенальті». АіФ.ru розбирався, хто ввів у вжиток слово «булліт».

Хто вигадав слово «буліт»?

Штрафний удар стали називати булітом з подачі латвійського хокеїста та арбітра Едгара Клавса. Наприкінці 1946 року його запросили до Москви взяти участь у семінарі, присвяченому проблемам розвитку хокею в країні. СРСР готувався провести перший в історії чемпіонат із цього зимового спорту, під час дискусій Клавс вирішив уточнити правила виконання штрафних кидків. Пояснюючи всі нюанси, арбітр так захопився, що порівняв воротаря хокеїста з биком, який мчить назустріч. У запалі цього рогатого звіра він назвав не російською, а латиською — bullītis. Почувши це слово, радянський хокеїст Аркадій Чернишов, призначений тренером, що грає московських динамівців, запропонував назвати штрафний «буллітом». Його пропозиція викликала посмішку серед присутніх. Адже на той час посла США у Москві звали Вільям Буліт, і для радянських спортсменів він уособлював «світовий імперіалізм».

Є ще версія, що першим штрафним "буллітом" став називати зовсім не Клавс, а його земляк - латвійський. хокеїст Харійс Вітоліньш, дід відомого радянського тренера Харійса Вітоліньша Втім, широку популярність цей термін отримав все ж таки завдяки Клавсу.

Що думають про буліт американці?

Багато американських та канадських хокеїстів, почувши під час матчів зі збірними СРСР слово «булліт», були впевнені, що цей термін англійського походження. Етимологію цього слова заокеанські спортсмени намагалися вести від іменника bullet (англ. — «куля») або ж від дієслова to bullet (англ. — «бити», «куляти»).

Якими є правила виконання штрафного?

Під час виконання буліту гравець повинен здійснити кидок по воротах під час руху у напрямку до них. Хокеїсту при цьому заборонено робити розворот на 360 градусів, оскільки воротар може втратити шайбу з поля зору. При невдалому кидку добивати шайбу у ворота не дозволяється. Воротар має право зупинити шайбу будь-яким способом, крім кидка своєї ключки або будь-якого іншого предмета.

У яких випадках призначається буліт?

Буліт призначається тоді, коли скоєно порушення правил проти гравця, що вийшов «віч-на-віч» проти воротаря супротивника, внаслідок чого цей гравець був позбавлений можливості забити гол.

Існує 5 умов призначення буліту:

• порушення правил здійснено у момент, коли шайба перебувала поза зоною захисту постраждалого гравця;
  • гравець нападу має контролювати шайбу;
  • порушення правил має бути скоєно ззаду;
  • гравець нападу внаслідок порушення правил втратив можливість забити гол;
  • між гравцем нападу та воротами немає гравців суперника, крім воротаря.

Крім цього, буліт може призначатися, якщо:

• гравець, за винятком воротаря, навмисне падає на шайбу, накриває руками або підгортає шайбу під своє тіло, піднімає шайбу з льоду руками, коли шайба знаходиться у площі воріт його команди;
  • гравець, воротар або представник команди, що захищається, що знаходиться на льоду, кидає свою ключку або її частину або будь-який інший предмет у напрямку шайби у своїй зоні захисту;
  • гравець, який контролює шайбу за межами своєї зони захисту і не має суперників, яких необхідно обіграти, за винятком воротаря, атакований ключкою або будь-яким предметом, кинутим будь-яким членом (включаючи офіційних представників) команди, що захищається;
  • за умисне зсув воріт гравцем, що захищається, або воротарем у своїй зоні захисту протягом останніх двох хвилин гри або в будь-який час додаткового часу;
  • гравець контролює шайбу, між ним та воротами суперника немає гравців протилежної команди і він має реальну можливість зробити взяття воріт, а гравець або воротар протилежної команди навмисне зсувають ворота з їхньої встановленої позиції;
  • в останні дві хвилини гри або будь-коли в овертаймі відбувається умисна неправильна заміна гравців (порушення чисельного складу).

Хокей, як і будь-який інший вид спорту, має свої правила, у ньому використовуються свої терміни та свої поняття. Одне з них – буліт. Буліт – це штрафний удар, який у більшості країн світу називається просто «пенальті», а слово «буліт» використовується лише у країнах колишнього СРСР.

Штрафний удар у хокеї стали називати буллітом завдяки випадковому застереженню латвійського арбітра Едгара Клавса. Беручи участь у 1946 році в семінарі, присвяченому розвитку хокею в Радянському Союзі, в ході дебатів він порівняв хокеїста, який виконує штрафний удар, з розлюченим биком, причому слово «бик» прозвучало у його виступі латиською мовою – «bullītis». Є й кілька інших версій народження цього терміну, але історія про Клавс вважається основною. Тим не менш, багато зарубіжних гравців вважають, що слово «буліт» походить від англійських слів «куля» чи «бити» – «bullet» або «bullet».

Коли призначаються буліти

Буліти в хокеї призначаються при порушеннях правил гри, які стали на заваді нападаючому гравцю і не дали йому використовувати гольову ситуацію, а саме:

• У разі застосування силових прийомів ззаду.
  • У разі застосування силових прийомів проти гравця без шайби
  • При нападі, через який гравець упустив можливість забити гол.
  • Коли гравець навмисне падає на шайбу або піднімає її руками та зупиняє атаку.
  • У випадку, якщо між потерпілим гравцем із шайбою та воротарем суперника не було гравців.
  • Якщо гравець чи воротар кидає у шайбу ключку чи інший предмет і заважає суперникам закінчити атаку.
  • Коли на останніх хвилинах матчу, при атаці воріт або грі в додатковий час навмисне зсуваються ворота.
  • У випадку, якщо нападаючий гравець з шайбою або без неї атакований ключкою або іншими предметами, кинутими гравцем або воротарем команди, що захищається.
  • Якщо на останніх хвилинах матчу або під час гри в додатковий час виконується умисна заміна гравців, що призводить до чисельної переваги.

Як виконуються буліти – правила

Буліт– кидок під час руху гравця у напрямку до воріт. Хокеїсту забороняється робити розворот і виводити шайбу з поля зору воротаря, а також добивати її після відбиття. Воротар під час буліту має право ловити та відбивати шайбу будь-яким зручним для нього способом, за винятком кидка у шайбу ключки або іншого предмета. Під час виконання буліту всі гравці залишаються осторонь та не мають права заважати виконанню штрафного удару. Булліт призначається арбітром і не може бути оскаржений під час гри.