Användning av simulatorer i idrotts- och hälsoarbete med förskolebarn. Användningen av simulatorer i idrotts- och hälsoarbete med förskolebarn Presentationer om interaktiva simulatorer för förskolebarn

Användning av simulatorer i idrotts- och hälsoarbete med förskolebarn. Användningen av simulatorer i idrotts- och hälsoarbete med förskolebarn Presentationer om interaktiva simulatorer för förskolebarn

Presentation. Matematik för barn 5-7 år "Forest School" Simulatorspel

Författare: Likhovskikh Ruzigul Gardulloevna lärare KGKOU barnhem 18 sid. Otradnoye, Vyazemsky-distriktet, Khabarovsk-territoriet.
Beskrivning:
Jag uppmärksammar dig på ett träningsspel i matematik för barn 5-7 år
"Forest School" med hjälp av en PowerPoint-presentation.
Användningen av multimediaackompanjemang gör lektionerna känslomässigt laddade, attraktiva, väcker ett stort intresse för lärande hos barnet och fungerar som ett visuellt hjälpmedel och demonstrationsmaterial, vilket bidrar till att lektionen genomförs bra.
Materialet kommer att vara användbart för förskollärare, påbyggnadslärare och grundskollärare.
Mål:
1. Sammanfatta erhållen kunskap. Stärka färdigheter i det material som omfattas: kvantitet och räkning inom 5; särskilja geometriska former.
2. Utveckla barns uppfattningar och idéer genom ackumulering och expansion av sensorisk erfarenhet. Utveckla visuellt effektivt och visuellt fantasifullt tänkande genom att lära ut metoder för mental handling (analys, syntes, jämförelse, generalisering, upprättande av orsak-och-verkan relationer).
3. Odla ett intresse för matematik och en vilja att arbeta i team.
Uppgifter:
1. Fixa direkt räkning inom 5, kunskap om siffror inom 5, anger antalet objekt med ett nummer.
2. Fortsätt att forma rumsliga koncept och förmågan att navigera på skärmen.
3. Stärka förmågan att särskilja och namnge geometriska former (cirkel, kvadrat, triangel, rektangel, oval).
4. Konsolidera kunskap om siffrors sammansättning.
5. Utveckla logiskt tänkande, uppmärksamhet, minne.
6. Hårdvara och programvara:
En dator med PowerPoint 2010 installerat;
högtalare;
Skärm.
Förklarande anteckning: Aktivera "bildspel", "från början".
Genom att klicka på valfritt område på skärmen visas svaret på frågan.
Låt oss börja spelet.
Block 1: Upprepa siffrorna.
Hur många solar finns det bakom ett moln,
Hur många påfyllningar finns det i en reservoarpenna?
Hur många nosar har en elefant?
Hur många klockor har du på handen?
Hur många ben har en flugsvamp?
Och sapperns försök,
Han vet och är stolt över sig själv,
Kolumnfigur... (enhet)

Hur många öron finns det på toppen av huvudet?
Hur många ben har en halvgroda?
Hur många mustascher har en havskatt?
På polernas planet,
Hur många halvor finns det totalt?
I ett par helt nya skor,
Och framtassarna på ett lejon
Bara siffran vet... (två)

Hur många månader är det på vintern?
På sommaren, på hösten, på våren,
Hur många ögon har ett trafikljus?
Baz på basebollplanen
vid idrottssvärdet
Och ränderna på vår flagga,
Oavsett vad någon säger till oss,
Siffran vet sanningen... (tre)

... Hur många ben har en mangust?
Kronblad i en kålblomma,
Fingrar på ett kycklinglår
Och på baktassen på en katt,
Tanyas hand med Petya
Och alla sidor i världen
Och haven i världen,
Antalet vet... (fyra)

Hur många fingrar finns det på en hand?
Och en slant i fickan,
Sjöstjärnan har strålar,
Fem torn har näbbar,
Blad av lönnlöv
Och bastionens hörn,
Berätta om allt
Numret hjälper oss... (fem)

Fjärilar och fåglar var de första som flög till gläntan!
Hur många fjärilar och hur många fåglar har kommit? (fem fjärilar och 5 fåglar)

Sedan kom kaninerna galopperande
Hur många kaniner finns det i gläntan? (4 kaniner)

Därefter kom igelkottarna
Hur många människor bor i gläntan? (5 igelkottar)

Små grodor och små möss galopperade efter dem
Hur många grodor och möss finns det i gläntan? (3 grodor och 2 möss)

Och sist kom räven och björnen
Hur många rävar och björnar finns det i gläntan? (1 björn och 1 räv)

Block 2: geometriska former
FYRKANT
Jag är en figur - oavsett var,
Alltid väldigt smidigt
Alla vinklar i mig är lika
Och fyra sidor.
Kubik är min älskade bror,
För jag är en fyrkantig.

REKTANGEL
Min duk är inte fyrkantig
Den är rektangulär!
Jag ska dra på det
Olika former!

TRIANGEL
Jag är under det trekantiga taket
Jag gömmer mig för regnet.
Taket är trekantigt,
Göm mig snabbt!

CIRKEL
Rund boll och solskiva
Rund form också!
Rulla bollen över gläntan,
Och cirkeln kan rulla!

OVAL
Cirkeln föll från en höjd.
Det är inte längre en cirkel - det är en oval!
Den är oval, som en bugg
Han ser ut som en zucchini
På ögonen och på potatisen,
Och det ser också ut som en sked,
På en nöt och på ett ägg,
För ett ovalt ansikte!

Vilka siffror finns på vägen? (oval, triangel, rektangel, kvadrat)

De små djuren kom och tog figurerna
Vilka siffror tog djuren?

Och de byggde sig ett hus!
Vilka former är huset gjort av?

Och den sista uppgiften:
Hitta 10 skillnader i bilden.

Bra jobbat pojkar.
"Skogsskolan"

Presentation "Forest School" matte träningsspel för barn 5-7 år

Program

Barns sportutrustning på dagis

"Starka barn"


En av de angelägna sociala frågorna för närvarande är skyddet och främjandet av den yngre generationens hälsa. Både för en individ och för samhället som helhet är hälsan den mest värdefulla rikedomen. Hälsa bygger på kroppens förmåga att anpassa sig till förändrade miljöförhållanden. Grunden till hälsa och kroppsbildning läggs redan i förskoleåldern. Den målmedvetna utvecklingen av de funktionella förmågorna hos barnets kropp säkerställer en ökning av dess motståndskraft mot negativa påverkan.

Det är välkänt att grunden för människors hälsa läggs i barndomen, därför är kärnan i fysisk utbildning och hälsoarbete i förskoleutbildningsinstitutioner att välja lämplig form av fysisk aktivitet för varje förskolebarn.När allt kommer omkring är det huvudfaktorn som bestämmer nivån av metaboliska processer i kroppen och följaktligen tillståndet för de muskulära och kardiovaskulära systemen.

Huvudmålet med fysisk fostran i en förskoleinstitution är att tillfredsställa barns naturliga biologiska behov av rörelse, att uppnå en optimal nivå av hälsa och omfattande motorisk utveckling. Och att uppnå detta mål är omöjligt utan ett ständigt sökande efter nya effektiva och mångsidiga former av idrotts- och hälsoarbete.

Snabbt utvecklande teknologier, moderna levnads- och utbildningsförhållanden ställer höga krav på nivån av psykofysiskt tillstånd hos förskolebarn, på deras allmänna kulturella beredskap, särskilt under förberedelseperioden för skolgång. I detta avseende intensifieras sökandet efter nya effektiva tillvägagångssätt för hälsa, utbildning och utveckling av barn genom fysisk utbildning, vilket inte bara kan öka den fysiska konditionen utan också utveckla mentala kognitiva förmågor.

Därför är en av de effektiva och moderna formerna av idrotts- och hälsoarbete i en förskoleinstitution klasser med träningsutrustning. Både enkla simulatorer och komplexa simulatorer används.

Moderna barnsimulatorer är en effektiv och multifunktionell assistent för att lösa inte bara ett antal problem som syftar till att stärka den fysiska utvecklingen, utan också korrigera befintliga störningar hos elever på en speciell (kriminalvårds)institution. Eftersom dålig hållning och graden av dess svårighetsgrad till stor del beror på förekomsten av olika visuella diagnoser och dålig utveckling av oculomotoriska funktioner, när de utför övningar på simulatorer, koncentrerar barnet sig ofrivilligt och spårar rörelsebanan, vilket aktiverar synfunktioner och tränar oculomotoriska muskler. Sålunda avgör träningsutrustningens mångsidighet, tillgänglighet och innovation nödvändigheten och effektiviteten av dess praktiska användning i en speciell (kriminalvårds)institution.

De mest lämpliga och användbara övningarna med simulatorer är för barn i äldre förskoleålder. Vid det här laget har barn ganska bra kunskaper om komplexa typer av rörelser och metoder för att utföra dem. Vid denna ålder utvecklas muskel- och skelettsystemet intensivt, och kardiovaskulära och andningsorgans anpassningsförmåga till fysisk aktivitet ökar. Äldre förskolebarn har god förmåga att anpassa sig till fysisk aktivitet av annan karaktär, vilket har en träningseffekt. Samtidigt bör den fysiska aktiviteten som tolereras vara i zonen för "måttlig stress". Den åldersperiod som övervägs i livet för barn 5-7 år är mest gynnsam för utvecklingen av koordination och hastighet-styrka, styrka, uthållighet och flexibilitet.

Utbildning på simulatorer låter dig lösa följande problem :

    Utveckling av motoriska egenskaper;

    Träning av grundläggande motoriska handlingar;

    Utveckling och förbättring av koordination av rörelser och balans;

    Att stärka muskelkorsetten, skapa färdigheten för korrekt hållning;

    Förbättra kardiovaskulära och andningsorgans funktion;

    Normalisering av nervsystemet, stimulering av neuropsykisk utveckling;

    Förbättra blodtillförseln till ryggraden, lederna och inre organen, eliminera venös stagnation;

    Förbättra kommunikation och emotionell-viljans sfär;

    Stimulering av utveckling av analytiska system, proprioceptiv känslighet;

    Utveckling av finmotorik och tal;

Syftet med programmet:

    bibehålla och stärka barns fysiska och psykiska hälsa, skapa förutsättningar för att tillfredsställa deras naturliga behov av rörelse och dosera fysisk aktivitet, med hänsyn till hälsotillståndet och funktionsförmågan hos barnets kropp.

Uppgifter program:

    Ge träning av alla system och funktioner i barnets kropp (kardiovaskulära system och andningssystem, metabola och termoregulatoriska processer) genom speciellt organiserad fysisk aktivitet som är optimal för en viss ålder.

    Stärk muskeltonus i fysisk aktivitet.

    Stärk barnets muskeltonus genom att intensifiera hans fysiska aktivitet och gradvis öka den fysiska aktiviteten på skelettmusklerna.

    Tillfredsställa barnets naturliga behov av olika former av fysisk aktivitet.

    Utveckling av den allmänna uthålligheten hos barnets kropp och dess fysiska egenskaper.

    Lär barn vissa motoriska färdigheter och förmågor, samt säkerhetstekniker när de arbetar med träningsredskap.

Villkor för programmet:

Programmet är utformat med hänsyn till ålder och psykologiska egenskaper hos förskolebarn med synnedsättning, deras kunskapsnivå och färdigheter.

Vid genomförandet av programmet måste problemen med att träna kardiovaskulära, andnings- och visuella system lösas, och därför ge den önskade effekten för att stärka hälsan hos varje individ. Det är nödvändigt att överge den stela metodiken för att genomföra idrottsklasser och deras monotoni. Standarder för fysisk kondition bör ta hänsyn till barns fysiska utvecklingsnivå, deras styrka och hälsotillstånd.

Grundläggande principer för programmet:

    Med hänsyn till barns individuella egenskaper, indikatorer på deras utveckling, utvecklingsnivå av fysiska egenskaper, rekommendationer från läkare;

    Klasserna är strukturerade med en gradvis minskning av belastningen genom att minska doseringen och intensiteten av arbetet på simulatorerna;

    Klasserna är systematiska (genomförs en gång i veckan);

    Träningsmaskinerna är justerbara vilket gör att de kan användas med barn på olika fysiska nivåer.

Förväntade resultat av programmet:

    Medveten inställning till din egen hälsa

    Att bemästra tillgängliga sätt att stärka den

    Bildande av behovet av daglig fysisk aktivitet

    Utveckling av koordination, smidighet, snabbhet, flexibilitet, styrka, allmän uthållighet.

Hela perioden för att träna förskolebarn att arbeta med simulatorer kan delas in itre steg:

I det första skedet Utbildningen inkluderar bekantskap med simulatorer, såväl som inledande inlärning av övningar med dem. Detta är nödvändigt för att barn ska få en korrekt förståelse av rörelse i allmänhet och på simulatorn i synnerhet. För detta ändamål används demonstration, förklaring och praktisk testning av simulatorn av barnen själva.

Således bildar barn en koppling mellan den visuella bilden, ord som betecknar tekniken för att utföra rörelsen och muskelsensationer.

I det andra skedet Övningen på simulatorn lärs in på djupet - uppmärksamhet ägnas åt tekniken för att utföra övningen.

På den tredje skede konsolideras färdigheten att utföra övningar på simulatorer och tekniken förbättras.

Programmet omfattar en lektion per vecka och används för att organisera grupparbeten. Det totala antalet träningspass per år är 28. Den totala längden på idrottslektioner på simulatorer är 30-35 minuter. Grunden för att organisera idrottsklasser med simulatorer är ett individuellt differentierat förhållningssätt till barn (som genomförs i undergrupper).

Programstruktur:

Ämne, innehåll

Kvantitettimmar

Notera

Uppvärmning

1.40

Inkluderar

förberedande

övningar

Allmän utvecklingövningar

2.60

Avslappningsövningar

2.30

Inkluderar övningarutförs mellan simulatorer och i slutetklasser

Utomhus spel

1.30

Arbeta med simulatorer

2.60

Träningscykel

Luftgång

Sax

Rotisserie

Magiskt spår

Rotisserie

Stepper

Stege

Kajak

båt

Stödstänger

Det ungefärliga antalet timmar är beräknat för 28 lektioner på upp till 30 minuter.

Klassstruktur

Den inledande delen är en uppvärmning, vars syfte är att förbereda barnets kropp för mer intensivt arbete i huvuddelen av lektionen. Innehållet motsvarar innehållet i en traditionell fysisk träningslektion: olika typer av promenader, löpning, korrigerande övningar etc. Hon ges upp till 3-5 minuter.

Huvuddelen innehåller en uppsättning allmänna utvecklingsövningar, övningar på simulatorer och utomhusspel. Efter att ha genomfört allmänna utvecklingsövningar börjar förskolebarn utföra övningar direkt på simulatorerna. Sättet att organisera barn är cirkelträning, vilket är ganska effektivt för denna typ av aktivitet. För att genomföra cirkelträning organiseras så kallade stationer - flera grupper av simulatorer i mängden 4 till 8 och det totala antalet simulatorer på dem i enlighet med antalet barn i gruppen. Kärnan i cirkelträning är att varje barn tränar sekventiellt på varje typ av träningsutrustning, och komplexiteten i rörelserna och graden av belastning erbjuds varje barn beroende på hans individuella egenskaper och fysiska förmågor, d.v.s. det föreslås att utföra ett visst antal repetitioner av övningen eller så ges en tidskorridor för att slutföra denna uppgift. Från lektion till lektion ökar antalet repetitioner, och tidskorridoren förlängs. Så i den första lektionen utför barn övningen ett minsta antal gånger och en minsta tid på 1 minut, och i varje efterföljande lektion ökar exekveringstiden och tas upp till 2 minuter vid varje "station" - simulatorn. en signal börjar barnen samtidigt övningarna på sina ställen. Efter en viss tid, efter en signal, fortsätter barnen att byta "station", och bestämmer därigenom tidslängden för övningen som utförs.

I slutet av varje uppgift på "stationerna", för att undvika överansträngning, utför alla barn andningsövningar, inslag av visuell gymnastik, självmassage, fingergymnastik, psykogymnastiska studier, samt avslappningsövningar som lärts in i tidigare klasser och är därför redan välkända för barn och kan genomföras av dem självständigt.

Övningar för att lindra spänningar och trötthet

    I. p. - stående. Spända utsträckta armar vilari ett tänkt glas. Fingrar sprids, trycker på hindervicka med ansträngning tills du känner en lätt darrning av överansträngning.Därefter kommer en skarp avslappning.

    I. p. - sittande på en stol. Fötter på tårna, tår pressade kraftigt i golvet (eller: lyft hälarna med kraft, tår intehoppa från golvet). Därefter kommer en skarp avslappning.

    "Asters". Instruktören uppmanar barnen att hålla handså att du får en cirkel, och sätt dig sedan på huk. Han fortsätter med att säga: "Föreställ dig att du är asters som växer i en rabatt." Efter detta gör killarna övningar med textgenomför:

Vi är asters, asters, asters

Vi odlar i en rabatt.

(Barn reser sig långsamt från sina knäböj och reser sig sedan händer.)

De älskar oss inte förgäves,

När vi blommar ut.

(Gå i en cirkel, håll hand.)

Vi är vackra blommor

Vi är glada blommor.

(Svinga armarna fram och tillbaka, 2-3 gånger.)

4. "Gräshoppa." I. p. - liggande på rygg, benen ihop, händernadrog bakom huvudet.

    Dra i tårna, dra i fingrarna;

    I. p.

Utför 3-4 gånger i 8 sekunder. När du andas in, sträck ut dignattljus, slappna av när du andas ut.

5. "Mask." Sitter på hälarna, händerna på knäna.

1 - sprid knäna åt sidorna, böj armarna vid armbågarna; 2 -lägg armbågarna på golvet, luta huvudet;

3-4 - och. P.

Upprepa 2-3 gånger. Handflatorna parallella, huvudet i golvetsänk den inte.

6 . "Sköldpadda". Sitter på hälarna, armarna ner längs kroppensaker.

    Sträck armarna framåt och placera dem på knäna;

    Sänk huvudet till knäna;3-4 - och. P.

Upprepa 2-3 gånger. Lyft inte överkroppen från hälarna. Tillbakarunda.

    "Träd". Stå rakt, fötterna ihop, armarna ner.Lyft upp armarna, handflatorna vända mot varandra. sträckahela kroppen upp. Rygg rak, haka upphöjd, mageindragen. Efter 10-15 sekunder, vrid handflatorna åt sidorna,lägg lugnt ner händerna. Denna övning främjar tillväxtbenka.

    "I dockteatern."

Instruktör. Bom, bom, bom! Detta är en magisk klocka. Närde kommer att slå tolv gånger, dockorna kommer att vakna till liv. Det är ljust härblås ut ljusen och ställ dem på bordet. Stå i en cirkel bort från varandra för att inte störa varandra. Visa mig hurVisarna på den magiska klockan rör sig. Böj armbågarnaframför. Pilhänder rör sig i en riktning, alltsåtill en annan. Tick-tack, tick-tack, bom, bom! Hör du? Klockan slår! JaLåt oss räkna till tolv tillsammans. Dockorna var de första som vaknade till livbibabo. Jag kommer att lägga en glad persilja på allas hand(allmänt påverkade). Lek med fingrarna så att dina armar och huvudPetrushka började röra på sig. Vilken glad Petrusjka!

Och nu har du själv blivit bibabodockor. Böj huvudetsäg hej som persilja. Föreställ dig att böja digoch ditt finger rätas ut när dockans huvud placeras på det. Sprid ut armarna åt sidorna. Armarna raka, spända. Klappade klappar. Persilja dansar! Böj dig för publiken, som Petrushka gör: armar och huvud hängde, avslappnat.

9. "Möte med Tumme."

Instruktör. Titta till höger: finns det någon där?Och nu till vänster: först upp - på trädgrenarna, sedan ner - på gräset. Har något prasslat? Göm dig, dra tillbaka nacken. Låt ossLåt oss titta ut igen och se: vem är där? Ingen! Komma ut,Var inte rädd - det är vinden som leker med löven. Vilket ofog! Koppla avlyft nacken och rulla huvudet över axlarna. Halsen är som en tråd:dinglar, ljus-ljus. Trött på att anstränga sig och kika fram bakom en buske.

Och här är fönsterbrädan som han sover på i ett nötskalTummen. Föreställ dig att du är så liten som du ärsom Tumme, och sova i ett valnötsskal. Logersitta på mattorna. Skalet är så trångt - böj dina ben, armarPlacera handflatorna under kinderna. Du kommer inte sova så länge: ben och armarkommer att bli bedövad. Sträck bra, igen och igen. Räta ut stela ben, armar och rygg. Gå upp! Sluta sova! skalTummen och våra skal svajade. Kom i parhåll dina händer som om du vore en vagga och klippa. Benen spridda. Vaggan gungar ibland tyst, ibland häftigt. Hon är så starksvajade att hon ens började snurra på ett ställe: sedan på ettsnurrar åt det ena hållet, sedan åt det andra. På fönsterbrädan bakom TummenOj, cockchafern har kommit. F-f-f. Han rullade över på ryggen.

Han ligger och rör på tassarna, men kan inte vända sig. Men härskalbaggen lyckades vända sig och flög. Enkelt, gratistitbagge, surrande högt.

10. "Kattungar åker på resa." Instruktör. Nu ska jag röra vid alla, kasta en magisk besvärjelse, och du kommer att förvandlas till små kattungar.Jag ser att du är redo att resa. Det finns ett staket framför detinnan du hoppar över. Bara så tyst att mamman inte hörvar stygg och lämnade oss inte hemma. Och bakom staketet finns en bäck. Kattungar gillar inte vatten. Låt oss korsa det över stenarna. Följ mig. Var försiktig! Trampa bara på småsten. Det är det, vi är på andra sidan. Kattungarna var glada att de gick över bäcken. Slappnade av dina trötta ben och rygg. Vad som helstprickar, tassarna hänger, ryggen avslappnad, axlarna nere. Horowow, fint! Har du vilat? Och på väg igen! Och det är en stor på vägfjäll. Vad ska man göra? Jag ser en smal passage. Du sög in dina magar, duvi tog oss samman och klämde oss i sidled in i den trånga passagen.Jag går först, och du kommer att följa mig. Vad bra ni har det, kattungar! Alla gick över till andra sidan berget! Vad väntar oss här? Vi måste vara försiktiga! Låt oss stå på alla fyra och underVi smyger mot busken: tassarna är mjuka, ryggen är böjd. Sepå sidorna: vad finns det? Nyfikna kattungar, de bryr sig om alltintressant! Lite prasslande! Vem är i buskarna? Lyssna, viceRita, sträck på nacken, spetsa öronen. Ts-ts-ts! Ser ut som Nikoth. Låt oss lyssna igen. Kwa-kwa-kwa! Ja det är stortpadda! Kattungarna blev rädda och gömde sig under en buske. ihoprulladihopkrupen i en boll, näsan gömd i tassarna, andas knappt. Låt oss se: galopperade paddan iväg eller inte? Puh, till slut galopperade hon ivägdu kan koppla av och lugnt se dig omkring

Barn fortsätter att röra sig från en övning på simulatorer ("stationer") till en annan, rör sig i en cirkel och utför på så sätt alla övningar som läraren föreslagit.

Efter avslutad cirkelträning anordnas ett utomhusspel, som väljs med hänsyn till graden av belastning som barnen tar emot, samt med hänsyn till deras önskemål.Utomhusspel för barn med synnedsättning är av stor betydelse inte bara som ett sätt att upprätthålla funktioner, rumslig orienteringsförmåga och förbättra rörelserna. I processen att spela lär sig barnet att nå framgång och att underordna sina önskningar spelets regler. Effektiv lösning av spelproblem hjälper till att övervinna synfel och kompensera för det. Det finns inga speciella utomhusspel för barn med ögonpatologier. Men du måste ta hänsyn till ett antal kontraindikationer för att utföra vissa rörelser och övningar, som noterades ovan

Den tredje och sista delen av träningspasset tar inte mer än 3-4 minuter. Den innehåller inslag av syn- och andningsövningar, självmassage, avslappningsövningar, lekövningar för att bilda korrekt hållning, stärka fotvalvet, lekar och övningar för att utveckla barns kreativa förmågor.

Utöver cirkulär träning använder lektionen traditionella sätt att organisera förskolebarn för att utföra grundläggande rörelser i en idrottslektion: frontal och flow, vilket innebär att alla barn utför en rörelse eller övning samtidigt eller växelvis flera rörelser efter varandra. .

Innehåll i arbetet med barn

Innehållet i programmet innehåller sju block. Uppdelningen i block beror på att det från block till block sker en gradvis komplikation av övningar på simulatorer - från de enklaste till de mer komplexa. Samtidigt varierar typerna av rörelser på grund av introduktionen av nya simulatorer och den tid som ägnas åt att arbeta med dem. Varje block innehåller fyra lektioner. Under de två första lektionerna i varje block, barninföra med fyra nya övningar i varje lektion; på den tredjeförbättra färdigheter att utföra alla åtta övningarna, i den fjärde lektionensäkra utföra hela uppsättningen övningar.

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

oktober

Variationer av promenader och löpning. Hoppar på två ben över medicinbollar.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Sorcerers"

Låg rörlighet spel "Shapes"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Hitta din färg"

Låg rörlighet spel "Entertainers"

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Lokomotiv"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Stafettlopp med ringar.

Långsam löpning. Gående.

Visuell gymnastik

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Crawl simmare"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Oink, pig, grunt"

Visuell gymnastik

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

november

Arbeta med simulatorerkretsträningsmetod. Utomhuslek "Kråkor och bon".

Går runt i hallen. Övningar för att korrigera hållningen.

Spel med låg rörlighet. Spel "Owl". Andningsövning för att återställa andningen.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Vid björnen i skogen"

Går runt i hallen. Muskelavslappningsövningar på en fitball.

Variationer av promenader och löpning. Hoppning på två ben med framåtrörelse: små (kaniner) och långa (känguru) Andningsövning.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Hares and Bear"

Går runt i hallen. Övningar för att slappna av i ögonmusklerna

Variationer av promenader. Utomhuslek "Carousel" Andningsövning "Andas med en näsborre"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Trap with ribbons"

Går runt i hallen. Lätt löpning.

Oculomotoriska övningar

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

december

Variationer av promenader och löpning. Hoppar över sladden på två ben till vänster och höger. Andningsövning.

Arbeta med simulatorer med den cirkulära metodenträna. Utomhusspel "Disco with fitball"

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Ball"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Tagga med en boll"

Att gå är normalt. Självmassage av fötter.

Visuell gymnastik

Spelövning ”Coil” Andningsövning.

Arbeta med simulatorercirkulär metod

Spelövning "Bära hattar." Självmassage av fötter

Variationer av promenader och löpning. Att hoppa på två ben medan du går framåt är en andningsövning.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna.

Variationer av promenader och löpning.

Visuell gymnastik

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

januari

Variationer av promenader och löpning. Hoppa på ett ben (höger, vänster), gå framåt. Andningsövningar.

Arbeta med simulatorerkretsträningsmetod. Utomhusspel "Fitball-roligt spel"

Går runt i hallen. Avslappningsövning

Variationer av promenader och löpning. Bolluppgifter. Andningsövning när du går runt i hallen.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Frost-Red Nose"

Går runt i hallen åt alla håll. Gående.

Oculomotoriska övningar

Variationer av promenader och löpning. Hoppa växelvis på höger och vänster ben. Andningsövning.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Fiskespö"

Spelövning "Två och tre"

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Sly Fox"

Spelövning "Bug on the back"

Avslappning för ögonen

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

februari

Speluppgift "Spindlar och flugor". Spelet "Recognize by Voice"

Arbeta med simulatorerkretsträningsmetod. Utomhusspel "Wolf in the Moat"

Borttagningsövningspänning ochtrötthet "mask"

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Simmare"

Arbeta med simulatorercirkulär metod

Avslappningsövning. Spelövning "Nose-golv-tak" (för ögon)

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Fiskare och fiskar"

Går slumpmässigt runt i hallen mellan fitballs. Muskelavslappningsövning på en fitball.

Variationer av promenader och löpning.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Flygplan"

Att gå är normalt.

Självmassage av ögon

Självmassage av fötter.

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

Mars

Variationer av promenader och löpning.Andningsövningar.

Arbeta med simulatorerkretsträningsmetod. Utomhuslek "Trap with ribbons"

Borttagningsövningspänning ochtrötthet "KattungarSkickad tillresa"

Går, springer. Andningsövning ”Crawl simmare” Fördelningbarn på träningsredskap.

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Hitta dig en partner"

Träning för att lindra spänningar och trötthet "Tree".

Oculomotoriska övningar

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Lost"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna.

Utomhusspel "Vi är roliga killar"

Låg rörlighet spel "Vorotsa"

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Katten vill leka med oss"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek

Spelövning "Ballerina"

Träning för ögonen

Månad

Blockera

Innehåll i klasserna

jagDel

IIDel

IIIDel

april

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Grow Big"Fördelning av barn bland simulatorer.

Arbeta med simulatorerkretsträningsmetod.Utomhusspel "Vi är roliga killar"

Borttagningsövningspänning och trötthet"Sköldpadda".

Oculomotorisk muskelträning

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Låt oss åka bil"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhusspel "Migration of birds"

Borttagningsövningspänning ochTrötthet

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Gröten kokar"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Vatten, vatten..."

Avkoppling ”Möte medTummen"

Variationer av promenader och löpning. Andningsövning "Rosen blommar"

Arbeta med simulatorercirkulär metodträna. Utomhuslek "Crucian carp and gädda"

En övning för att lindra ansträngda ögon och trötthet.

Tematisk plan

Uppgifter för varje nummer i alla block:

1:a lektionen:

    Introducera de fyra första övningarna i ett visst komplex

    Introducera tekniken att utföra övningar på vissa maskiner med hjälp av cirkelträningsmetoden

2:a lektionen:

    Introducera följande fyra övningar av komplexet

    Lär dig övningarna på simulatorerna du arbetade med i föregående lektion.

3:e lektionen:

    Stärk färdigheterna att utföra hela uppsättningen övningar

    Stärka färdigheten att utföra övningar på simulatorer

4:e lektionen:

    Förbättra förmågan att utföra en uppsättning övningar.

    Förbättra skickligheten att utföra övningar på simulatorer

Dessutom implementerar varje lektion också allmänna uppgifter, såsom att förbättra rörelseapparaten, funktionaliteten hos alla organ och system, utveckla tänkande och ögonmuskler. fantasi, utveckling av positiva moraliska egenskaper och relationer.

Luftgång

Air Walk-träningsmaskinen för barn är designad för att stärka benmusklerna och utveckla en känsla av balans. Rörelse sker genom att svänga med benen, som om du gick. Det hjälper och förbättrar barnets balans och koordination, även idealiskt för barn med dålig motorik.
Mål och syfte
Förbättring av funktionen hos kardiovaskulära och andningsorgan.
Att stärka musklerna i rygg och ben.
Utveckling av koordination av rörelser, flexibilitet och rörlighet i leder.

Typer av övningar
Barnet står med fötterna på plattformarna, händerna är fixerade på hållarna.
Alternativ:
Han börjar svänga höger ben fram och tillbaka, stannar och sedan vänster ben.
Svänger båda benen: vänster ben framåt, höger ben bakåt.
Varaktighet - från 3 till 5 minuter, efter varje minut erbjuds barn vila i 30-40 sekunder.
Riktlinjer
Lektionen är uppdelad i tre delar.
I början av lektionen genomförs en kort uppvärmning, med en total varaktighet på 5 minuter: - gå i olika takt, övergå till löpning, - kontinuerlig löpning i högst två minuter.
Huvuddelen inkluderar övningar på simulatorer som varar från 3 till 5 minuter; efter varje minut erbjuds barn vila i 30 till 40 sekunder. Om det finns flera typer av simulatorer (3 eller fler), efter en minuts övningar på en simulator i en cirkel, går barnen vidare till andra.
I slutet av lektionen får barnen en uppsättning avslappningsövningar, under vilka barn utför rörelser: avslappnade lyft, spridning, räta ut armarna från olika positioner, svänga i långsam takt, rotera händerna; böja kroppen framåt, åt sidorna; rotationer, knäböj osv.
Specifikationer:
Tränarvikt 9,3 kg
Simulatorns mått: 78 x 65 x 80 cm

Magiska vägen

Träningsmaskin för barn Magic Track - barnet skapar rörelser och fart med fötterna. och displayen visar löptid, sträcka och energiförbrukning. Simulatorn är avsedd för barn att förbättra funktionen hos hjärt- och kärl- och andningssystemen, utveckla koordination av rörelser, stärka olika benmuskler och utveckla uthållighet. För att börja lektionen står barnet på stigen. Den vuxne uppmanar honom att först följa spåren och sedan springa.
Simulatorn är avsedd för barn att förbättra funktionen hos hjärt- och kärl- och andningssystemen, utveckla koordination av rörelser, stärka olika benmuskler och utveckla uthållighet. För att börja lektionen står barnet på stigen. Den vuxne uppmanar honom att först följa spåren och sedan springa. Den rekommenderade varaktigheten är från 3 till 5 minuter; efter varje minut erbjuds barn vila i 30 till 40 sekunder.
På ena sidan av maskinen finns ett löpband, på den andra finns en inbyggd hälsoskiva. Mjuka ledstänger är lätta att greppa och skyddar på ett tillförlitligt sätt barnet från att falla.
Den lilla monitorn visar följande data:





Funktioner i simulatorn
Simulatorn är avsedd för barn från 4 till 8 år för att förbättra hjärt- och kärl- och andningssystemets funktion, utveckla koordination av rörelser, stärka olika benmuskler och utveckla uthållighet.
Barnet står på stigen. Den vuxne uppmanar honom att först följa spåren och sedan springa.

Motionscykel för barn Malyavka

Barnmotionscykeln Malyavka är en simulator som låter dig träna kardiovaskulära och andningsorganen och främjar utvecklingen av uthållighet. Modellen är endast avsedd för barn 3-8 år. Simulatorn fungerar precis som vuxenversionen!
Malyavka-motionscykeln är en simulator som låter dig träna kardiovaskulära och andningsorganen och främjar utvecklingen av uthållighet. Modellen är endast avsedd för barn 3-8 år.
Tränaren fungerar precis som vuxenversionen, men med roligare!
Children's Mechanical Exercise Bike låter dig träna kardiovaskulära och andningsorganen, främjar utvecklingen av uthållighet. Träningscykeln ger maximal komfort tack vare den ergonomiska designen av sits, handtag och pedaler. Denna motionscykel har ett mycket lågt startmotstånd.
- Tillverkad i attraktiv design och färger.
-Steglös mekanisk brytare ger jämnt motstånd, vilket gör att maskinen går smidigt och tyst.
- Har en bekväm, höj- och sänkbar sits.
-Simulatorn kan framgångsrikt användas både hemma och i alla barns institutioner, rekreationsrum.
En liten display visar:
- lektionstid från 00:00 till 59:59 min.
- hastighet från 0,00 till 99,99 km/h
- tillryggalagd sträcka från 0,000 till 9,999 km
- antal förbrända kalorier från 0,00 till 99,99 kcal
- automatisk ändring av visning av indikatorer
Funktioner i simulatorn
Barnmotionscykeln är avsedd för barn från 3 till 8 år för att stärka benmusklerna och utveckla uthålligheten.
Arbetet på en motionscykel utförs genom att simulera cykling under en varaktighet på 3 till 5 minuter; efter varje minut erbjuds barn vila i 30 till 40 sekunder.
Belastningen på den skapas genom att växelvis höja och sänka pedalerna, när de roterar, under tränarens egen vikt.
Specifikationer: Lämplig för barn i åldrarna 3-8 år; simulatorns vikt är 6,7 kg. Storleken på simulatorn är 54*34*50 cm. Max användarvikt är 65 kg.

Träningsmaskin för barn Stepper

Träningsmaskinen Stepper för barn är designad så att barn har kul när de tränar! Denna träningsmaskin är utrustad med en belastningsregulator. Denna maskin är utmärkt för gymnastik.
Mål och syfte
Allmän förbättring av kroppen.



Bildandet av en stark vana av fysisk utbildning och sport hos barn.
Riktlinjer
Lektionen är uppdelad i tre delar.



För barn i åldern 4-11 år
Tränarvikt 8,2 kg
Simulatorns mått: 38 x 30 x 88 cm
Max användarvikt 65 kg

Träningsmaskin för barn Sax

Barnsaxsimulatorn kombinerar samtidig träning av ben och armar. Genom att trycka på ratten rör barnet samtidigt sina ben. Enheten har ett mjukt säte och en mjuk ratt. Hjälper till med koordinationen och förbättrar armmusklerna. Till utseendet är simulatorn en enkel design som en sax. Den ena delen har sitt- och benstöd, den andra delen fungerar som ett fast stativ för träningsmaskinen, plus handtag. Det ser väldigt enkelt ut, men effekten överträffar alla förväntningar. Funktionsprincipen för denna simulator är att barnet växelvis klämmer och frigör "saxen" med sina armar och ben.
Till utseendet är simulatorn en enkel design som en sax. Den ena delen har sitt- och benstöd, den andra delen fungerar som ett fast stativ för träningsmaskinen, plus handtag. Det ser väldigt enkelt ut, men effekten överträffar alla förväntningar. Funktionsprincipen för denna simulator är att barnet växelvis klämmer och lossar "saxen"

med ansträngningar av armar och ben.
Enheten har ett mjukt säte och en mjuk ratt. Förbättrar barnets koordination av rörelser och stärker musklerna i armar och ben.
Saxtränaren utvecklar koordination, balans och muskelutveckling i barnets överkropp.
Tränarvikt 6,7 kg
Simulatorns mått: 75 x 38 x 90 cm
Max användarvikt 65 kg

Träningsmaskin för barn Båt

Träningsmaskinen Boat för barn är utrustad med remmar som håller benen på plats för att förhindra att de halkar under träning. Detta är en barnsimulator för att träna på ett lekfullt sätt. Det stärker det kardiovaskulära systemet, gör att du aktivt kan utveckla musklerna i rygg, ben, axelgördel och mage. Flerfärgad färg kommer att locka barns uppmärksamhet och göra sportaktiviteter roliga och spännande.
Detta är en barnsimulator för att träna på ett lekfullt sätt. Det stärker det kardiovaskulära systemet, gör att du aktivt kan utveckla musklerna i rygg, ben, axelgördel och mage. Flerfärgad färg kommer att locka barns uppmärksamhet och göra sportaktiviteter roliga och spännande.
Handtaget har en justerbar belastningsskala. Denna maskin är utmärkt för gymnastik.
Lämplig för barn i åldrarna 3-8 år
Tränarvikt 7,6 kg
Simulatorns mått: 94 x 34 x 37 cm
Max användarvikt 65 kg

Träningsmaskin för barn Vertelka

Barnspettsimulatorn används så här: benen placeras på en rund skiva på lika avstånd. Händerna placeras på handtagen. Efter detta vrider kroppen 90 grader åt vänster och höger från startpositionen.
Mål och syfte
Allmän förbättring av kroppen.
Att stärka musklerna i bålen och benen.
Utveckling av rörelsekoordination.
Träning för vestibulära apparater.
Bildandet av en stark vana av fysisk utbildning och sport hos barn.
Riktlinjer
Lektionen är uppdelad i tre delar.
I början av lektionen genomförs en kort uppvärmning, som inte varar mer än 3 minuter. Det inkluderar promenader i olika takt, gradvis övergång till löpning (varaktigheten av kontinuerlig löpning är 1,5 minuter) och andningsövningar.
Huvuddelen inkluderar övningar på en simulator som varar från 3 till 5 minuter; efter varje minut erbjuds barn vila i 30 till 40 sekunder.
I slutet av lektionen får barnen en uppsättning avslappningsövningar, under vilka barn utför rörelser: avslappnade lyft, spridning, räta ut armarna från olika positioner, svänga i långsam takt, rotera händerna; böja kroppen framåt, åt sidorna; rotationer, knäböj osv.
Typer av övningar
Startposition: stå på skivan, fötterna axelbrett isär, händerna på handtagen. Vi börjar röra våra ben åt vänster och höger.
Startposition: stå med ena foten på skivan (den andra är böjd eller på golvet). Vi börjar utföra rotationsrörelser åt vänster och höger.
Startposition: stå på alla fyra på skivan, vila händerna på maskinens ram. Börja rotera åt vänster och höger.
Startposition: stå på skivan med båda fötterna. Tryck av från handtaget och börja rotera i en cirkel, först i en riktning, sedan i den andra riktningen.
Antal repetitioner: 7 - 10 gånger.
Tränarvikt 12,9 kg
Simulatorns mått: 86 x 58 x 23 cm
Max användarvikt 65 kg

Träningsmaskin för barn Kajak

Barnkajaksimulatorn är en simulator för att träna på ett lekfullt sätt. Det stärker det kardiovaskulära systemet, gör att du aktivt kan utveckla musklerna i rygg, ben, axelgördel och mage. Flerfärgad färg kommer att locka barns uppmärksamhet och göra sportaktiviteter roliga och spännande. Kajaktränaren för barn har oberoende handtag och en bekväm glidsits. Varje handtag har en separat inställning och är klädd med mjuk klädsel. Displayen visar träningstid, tillryggalagd sträcka och mängd energi som förbrukats.
Kajaken har fristående handtag och en bekväm skjutbar sits. Varje handtag har en separat inställning och är klädd med mjuk klädsel. Displayen visar tid, tillryggalagd sträcka och energiförbrukning.
Lämplig för barn i åldrarna 6-11 år
Maskinvikt 12,9 kg Maskinmått 86 x 58 x 23 cm
Max användarvikt 65 kg

Kontroll av programgenomförande

Pedagogisk analys av barns kunskaper och färdigheter (diagnostik) genomförs 2 gånger om året: inledande - i september, sista - i maj.

Vissa motoriska egenskaper och förmågor hos barnet, såsom smidighet (koordinationsförmåga), flexibilitet och styrka, används som indikatorer på fysisk kondition. Nivån på utvecklingen av motoriska egenskaper bedöms med hjälp av diagnostiska tester för fysisk kondition.

Tester för att bestämma hastighet och styrka egenskaper

Stående längdhopp

Detta test kan utföras i ett gym på en skummatta, på vilken markeringar appliceras var 10:e cm.Testning utförs av två personer. Den första förklarar uppgiften och ser till att barnet tar startpositionen för hoppet, ger kommandot "hopp"; den andra använder ett måttband för att mäta hoppets längd.

Barnet står vid startlinjen, trycker av med båda benen, svänger intensivt med armarna och hoppar till maximalt avstånd. När du landar, luta dig inte på rygg med händerna. Läraren mäter avståndet från startlinjen till hälen på "närmaste fot" med en noggrannhet på 1 cm Två försök görs och det bästa resultatet registreras i protokollet. En kvalitativ bedömning av hoppet bör ges baserat på rörelsens huvudelement: startposition, energisk avskjutning med benen, svängning av armarna under avskjutning, gruppering under flygning, mjuklandning med en rullning från hälen till hela foten. Om barnet faller eller tar ett steg tillbaka efter landning, räknas försöket och resultatet som noteras i det ögonblick då fötterna sätts på stödet registreras.

För att öka aktiviteten och intresset hos barn är det lämpligt att placera flera ljusa leksaker på ett avstånd av 15-20 cm bakom mattan och bjuda barnet att hoppa till den längsta.

Kasta en medicinboll som väger 1 kg bakom huvudet med två händer när du står

Detta test kan också användas för att bedöma nivån på barns fysiska utveckling, deras indikativa reaktioner och koordinationsförmåga.

Barnet står vid kontrolllinjen, tar bollen och kastar den bakom huvudet så långt som möjligt. I det här fallet är ett ben framför, det andra är bakom. När du kastar boll ska barnets fötter inte lämna golvet. Två kast görs i rad och det bästa resultatet noteras.

Tester för att bestämma skicklighet och koordinationsförmåga

Pendelkörning 3 gånger 10 m

Detta test hjälper till att fastställa förmågan att snabbt och exakt justera dina handlingar i enlighet med kraven i en plötsligt föränderlig miljö.

Barnet står vid kontrolllinjen, vid signalen "marsch" (i detta ögonblick slår läraren på stoppuret) tre gånger täcker ett 10-meters avstånd, längs vilket kuberna (5 stycken) ligger i en rak linje. Barnet springer runt varje kub utan att röra den. Den totala körtiden registreras.

Koordinationstest

Upprätthålla balansen Barnet står i ställning (tån på det bakre benet berör hälen på det främre benet) och försöker hålla balansen. Barnet slutför uppgiften med öppna ögon. Håll tid

Flexibilitetstest

Böj dig framåt från stående position

Testet karakteriserar rörligheten i alla delar av rörelseapparaten, elasticiteten i muskler och ligament.

Barnet står på en gymnastikbänk (ytan på bänken motsvarar nollmärket). Uppgiften ges att böja sig ner och försöka att inte böja dina knän (om det behövs kan läraren hålla dem). Den andra läraren, med hjälp av en linjal installerad vinkelrätt mot bänken, registrerar nivån som barnet nådde med fingertopparna. Om barnet inte når nollmärket (bänkytan) räknas resultatet med ett minustecken. När du utför det här testet kan du använda "get the toy"-spelögonblick.

Resursstöd:

    Vlasenko N.E. Fitness i dagis - Praleska, 2006, nr 7.

    Vlasenko N.E. Vänskap med fysisk fostran - Praleska, 2008, nr 3.

    Vlasenko N.E. Fitness för förskolebarn - Promotion, 2008.

    Golitsyna N.S. Icke-traditionella idrottsklasser i en förskoleutbildning - "Scriptorium Publishing House 2003", 2006.

    Ermak N.N. Idrottsklasser på dagis: kreativ skola för förskolebarn - Phoenix, 2004.

    Zheleznyak N.Ch. Fysisk utbildning för äldre förskolebarn: vi leker, tränar, utvecklar: en manual för lärare och chefer för institutioner som tillhandahåller förskoleutbildning - Bely Veter Publishing House LLC, 2008.

    Zhukova L. Klasser med simulatorer - Förskoleutbildning, 2007, nr 1.

    Runova M.A. Använda simulatorer på dagis (metodikbok), 2005.

    All-ryska offentliga fonden "Social utveckling av Ryssland".

    Checheta M.V. Fitball - gymnastik på dagis, 2003.

Löpband för barn DFC VT-2300

Fysisk aktivitet för barn under sju år

Vår kropp bildas från födseln och det är viktigt att någon gång ge den ytterligare stress så att skelettet blir starkt och kroppen blir resistent mot sjukdomar. Sport kommer att hjälpa dig att uppnå detta mål. lager, som erbjuds i sortimentet i vår webbutik.
Träningsmaskiner för barn har följande funktioner:

  • Utveckla muskelmassa i hela kroppen. Barnet kommer med tiden att uppnå speciella resultat i sport på grund av upppumpade muskler.
  • Hjälper till att berika benvävnaden. Under styrkeövningar är benen hos en person i alla åldrar mättade med kalcium mycket bättre än i ett inaktivt tillstånd. Att stärka benen hos barn i tidig ålder minskar risken för frakturer.
  • De gör väggarna i blodkärlen och hjärtmuskeln starka och motståndskraftiga mot allvarlig stress.
  • Konditionsträning för förskolebarn hjälper till att utveckla förmågan hos andningsorganen. Pumpade lungor kommer att klara långdistanslöpning.
  • Inre organs funktion förbättras på grund av accelererad blodcirkulation och näringsämnesmetabolism i celler.

Typ av enheter

Katalogutrustningen skiljer sig åt i en mängd olika modeller med individuella designegenskaper och ytterligare höljeselement:

  • Multifunktionalitet steppers för förskolebarn utformade för utveckling fot muskler. Att åka skidor, gå på steg, röra sig smidigt som på vågor har en positiv effekt på musklerna på inre och yttre lår, knäskålen, vaden och fotleden.
  • Träningscykel för barn, typ löparspår, ger en bra kardiobelastning, vilket förbättrar inte bara musklernas tillstånd, utan också funktionen hos andningsvägarna, hjärtat och kärlsystemet.
  • Rodd träningsmaskiner utvecklar muskelvävnaden i axelområdet, underarmen, skulderbladen, nedre delen av ryggen och buken. Användningsprincipen liknar att styra en båt på vattnet, ditt lilla barn kan föreställa sig sig själv som en pirat som seglar till sin skattö.
  • Twister-modellen träningsmaskin för barn är bra för att stärka magområdet och sidorna av buken. Enheten har ett stativ med handtag för att hålla balansen.

I förskoleåldern är de flesta barn väldigt aktiva och vet inte vad de ska göra med sin energi annat än att springa runt i huset åt alla håll och plåga husdjur. Därför kommer det att vara ett utmärkt beslut att köpa träningsutrustning för ett förskolebarn; det mesta av uppmärksamheten kommer att ägnas åt sportkomplexet.

Installation, underhåll och säkerhet

  • Frisk luft för förskolebarn är lika viktigt som sjukgymnastik. Om möjligt är det bättre att installera utrustningen utomhus eller i ett rum där utrymmet är väl ventilerat.
  • Instruktionsboken hjälper dig att montera simulatorerna, som också innehåller säkerhetsregler. Föräldrar eller nöjescentrets personal bör granska varje föremål.
  • Barns utveckling är inte komplett utan kommunikation med andra barn. I de fall utrustningen används av flera barn, rekommenderas att behandla ytan med hygienprodukter.
  • Barn som väger upp till 50 kg kan träna på träningsredskap för barn. Om enheten används av en vuxen kan höljet vara böjt eller den inre mekanismen kan gå sönder.
  • Barnens arbetsbelastning för förskolans utveckling bör motsvara deras förmåga. Ställ inte omedelbart in enheten på maximal motståndskraft.
  • I förskoleåldern är det viktigt att övervaka hållningen; det är nödvändigt att kontrollera barnets kroppsposition vid varje träningspass.


 

 

Det här är intressant: