Shrnutí tréninku házené. Házená ve sportovních oddílech Techniky chytání a přihrávání míče

Shrnutí tréninku házené. Házená ve sportovních oddílech Techniky chytání a přihrávání míče

Datum:

Učitel tělocviku:

Téma lekce

Typ lekce: Kombinovaný.

Účel lekce:

Cíle lekce:

  1. Rozvíjet obratnost, pozornost, koordinaci pohybu;
  2. Pěstujte disciplínu, vzájemnou pomoc, úctu k soudruhům;

Umístění: tělocvična

Inventář: házené, píšťalka.

Bortnitskaya Oksana Pavlovna, 23.10.2017

829 100

Vývojový obsah

Plán výuky házené v 5. třídě.

Datum:

Učitel tělocviku:

Téma lekce: Zlepšení techniky driblování s míčem.

Typ lekce: Kombinovaný.

Typ lekce: individuální, skupinová, průběžná, soutěžní.

Účel lekce: Ovládejte pohybovou aktivitu a rozvíjejte základní pohybové vlastnosti prostřednictvím hry házené.

Cíle lekce:

1.Zlepšit techniku ​​driblování s míčem změnou rukou.

    Rozvíjet obratnost, pozornost, koordinace pohybů;

    Vychovat disciplína, vzájemná pomoc oh, respekt k tvým soudruhům;

Umístění: tělocvična

Inventář: házené, píšťalka.

Zvláštní problémy

Zátěžové dávkování

Organizační a metodické pokyny

I. Přípravná část (15 min)

1. Organizujte
děti na lekci.

1. Formace, pozdrav.

2. Určení tématu lekce , zašifrované v rebusu.

3. Komunikujte cíle a cíle lekce.

Pozor na sportovní oblečení! T.B. ve třídě.

Vyřešte hádanky a zjistíte jaka já sportovnía já hrya je zde zašifrován.

2. Připravte se
karpály,
koleno a
kotník
klouby k
pracovat
základní
části lekce

Chůze
1) na špičkách, ruce nahoru;
2) na patách, ruce za hlavou;
3) na vnější straně chodidla, ruce na opasku;
4) na vnitřní straně chodidla, paže k ramenům;

Zatímco se studenti pohybují v kruhu, učitel stojí v kruhu nebo se pohybuje mírně před sloupem, vysvětluje polohu rukou a ukazuje cvičení.
Při chůzi a běhu dbejte na držení těla, udržování vzdálenosti, správné dýchání a technické provedení cviků v pohybu.

3. Připravte se
organismus
děti do
pracovat
základní
části lekce.

1) Běhejte jednotným tempem a s úkolem

Boční krok vlevo, vpravo, ruce v pase.

2). Speciální běžecká cvičení:
– s vysokým zdvihem kyčle;
– s přesahem holeně;

S rovnými nohami nataženými dopředu;

Víceskoky se změnou nohou;

Skákací běh širokým krokem.

Při běhu dbejte na držení těla, udržování vzdálenosti, správné dýchání a technické provedení cviků v pohybu.

Cvičení provádějte pomalu, ale často.

Chůze
s dechovými cvičeními

Zvedněte paže nahoru přes boky, nadechněte se nosem, paže spusťte dolů, vydechněte, výdech by měl být delší než nádech.

Změna do 2 řad. venkovní rozvaděčs míčky:5 minut.

Pomozte posílit svaly krku

Pomozte posílit svaly bederní oblasti

Pomozte posílit zádové svaly

Pomozte posílit svaly nohou

Rozvíjejte schopnost skákání

1. I.p.: stát, míč dolů; 1 – míč nahoru, levá zadní na palci; 2 – i.p.; 3–4 – totéž s pravou.

4-5krát

Skloňte se, hlavu vzhůru.
Udržujte záda rovná.

2. I.p.: o. S. , míč dopředu; 1 – záklon hlavy dopředu, 2 – záklon hlavy dozadu; 3 – záklon hlavy doleva; 4 – záklon hlavy vpravo;

4-5krát

Provádějte plynule, bez náhlých pohybů

3. I.p.: o. S. , míč nahoru; 1–2 náklony doleva; 3–4 – totéž vpravo.

4-5krát

Svah je hlubší

4. I.p.: stoj s rozkročenýma nohama, míč vpřed; 1–4 – krouživý pohyb těla doleva; 5–8 – totéž vpravo.

4-5krát

Amplituda je větší, podívejte se na míč.

5. I.p.: široký postoj s nohama od sebe, míč nahoru; 1 – 3 předklon – dotknout se míče podlahy; 4 – i.p.;

4-5krát

Při ohýbání neohýbejte kolena.

6. I.p.: o. S. , míč dolů; 1 – levý výpad do strany, míč vpřed; 2 – i.p.; 3–4 – totéž s pravou nohou, vpravo;

4-5krát

Tělo je rovné, výpad hlubší.

7. IP: úzký postoj s nohama od sebe, míč nahoru; 1 – dejte míč dopředu a dotkněte se míče levou rukou; 2 – i.p.; 3–4 – totéž na druhé noze.

4-5krát

Swing s rovnou nohou. Klidně spusťte nohu na podlahu.

8. I.p.: stoj, míč před hrudníkem; 1 – výskok nohou od sebe, míč nahoru; 2 – skok nohy k sobě, míč před hrudníkem; 3–4 – totéž.

4-5krát

Vyskočte na prsty, mírně pokrčte kolena.

9. Chůze na místě, míč v pravé ruce.

Udržujte záda rovná.

II. Hlavní část (25 min)

Podporovat rozvoj dovednosti driblovat s míčem bez vizuální kontroly.

Driblování s míčem se střídáním rukou.

Každý hráč družstva musí pravou rukou driblovat míčem mezi tyčemi dopředu a levou dozadu.

Pomozte rozvíjet schopnosti chytat a přihrávat

Předávání míče v pohybu.

V tomto případě můžete měnit vzdálenost mezi hráči, způsob podání míče (jednou rukou shora, zdola, zpoza hlavy, zezadu atd.), rychlost pohybu nebo se důsledně přibližovat. ke svému partnerovi a pak se od něj odstěhujte. Věnujte hlavní pozornost přesnosti přihrávek, protože na tom do značné míry závisí schopnost vstřelit míč do soupeřovy branky ve hře.

Podporujte rozvoj driblingu a střeleckých dovedností

Dribling, střelba na branku.

Po 3 krocích odhoďte míč. Pokuste se zasáhnout spodní nebo horní rohy branky. - stejné cvičení, ale s brankářem

Rozvíjejte rychlost odezvy

Venkovní hra „Posaďte se zdarma“.

Hráči sedí v kruhu, každý z nich má míč. Na hřišti jsou žetony, je jich o jeden méně než hráčů. Studenti driblují s míčem pravou rukou proti směru hodinových ručiček. Na signál učitele hráči zaujmou volné místo poblíž žetonu. Hráč, který to nestihne, je vyřazen ze hry.

Rozvíjejte smysl pro týmovou práci

Házená hra.

Platí pravidlo tří kroků a sekund. Opětovné driblování míče bez opětovného přihrávky znamená přestupek a míč jde do držení protihráčů. (dívky hrají 5 minut, chlapci hrají 5 minut)

III. Závěrečná část (5 min)

1. Obnova dýchání, redukce
Tepová frekvence

Shrnutí lekce

1. Formace v řadě.
Diskuse o dosažených cílech a cílech stanovených na začátku lekce.

Shrneme-li lekci, odraz:

Technika, která dokončuje útok v házené se nazývá?

Kolik hráčů jednoho týmu může být na hřišti současně?

Trestný hod v házené se bere s?

Jaké jsou rozměry hřiště na házenou?

Kolik kroků s míčem v ruce je povoleno při hraní házené?

Poukázat na chyby v technice provádění cviků.

Hodnotit práci žáků v hodině, jejich aktivitu, samostatnost; přečti uvedené známky.

Pokud se vám lekce líbila a jak jste to udělali, kopněte míč do branky, pokud se vám to nelíbí, hoďte míč do koše.


Domácí práce

Pravidla hry

2. Organizované
konec lekce.

Organizovaný odchod z haly.

Městský vzdělávací ústav doplňkového vzdělávání dětí

Městská sportovní škola pro děti a mládež v Krasnodaru

(Na základě materiálů z učebnice V.N. Kudritského)

Zkompilovaný: Ryabovol L.G. .,

trenér-učitel MOUDOD GYUSSH

Krasnodar, 2009

ORGANIZACE PROCESU VZDĚLÁVÁNÍ A ŠKOLENÍ

HÁZENÁ VE SPORTOVNÍCH SEKCÍCH
Při organizaci výuky ve sportovních oddílech házené je třeba věnovat zvláštní pozornost postupnému zvyšování úrovně fyzické, technické a taktické přípravy zúčastněných. Tomu napomůže především dobrá organizace výuky s dostatečným množstvím a kvalitou sportovního náčiní a vybavení.

Jednou z hlavních podmínek dobré organizace výuky ve sportovní části je plánování vzdělávacího procesu. Určuje objem, pořadí a načasování zadaných úkolů. Plánovací kryty

hlavní úseky organizační, školicí a vzdělávací práce by měly být jednoduché, přístupné a konkrétní.

Hlavními podklady pro plánování jsou roční

učební plán: harmonogram výchovně vzdělávacího procesu; program; pracovní plán; plán -

poznámky k lekci; Rozvrh hodin.

Roční kurikulum sestavuje pro každý rok studia a musí

stanovit rámcový obsah výchovných a vzdělávacích akcí pro teoretickou a praktickou přípravu studentů.

Studijní plán zpřesňuje učivo a vypracovává je pro ročník, určuje rámcovou náplň výchovných a vzdělávacích akcí v přípravném, soutěžním a přechodovém období. Rozvrh odhaluje pořadí absolvování vzdělávacího materiálu podle týdne a měsíce a také určuje načasování účasti studentů v nadcházejících soutěžích, testovacích hrách a dokončení testů

standardy a úvěrové požadavky.

Pracovní plán poskytuje delší vysvětlení průběhu a výsledků vzdělávacího procesu na relativně krátkou, ale logicky ucelenou dobu.

Pracovní plán se sestavuje na jeden až dva měsíce nebo na každé období tréninkového procesu.

V plánu práce by měl být materiál distribuován v určitém pořadí jak v rámci jedné vyučovací hodiny, tak i v cyklu vyučovacích hodin.

Plán - shrnutí tréninku se sestavuje na základě plánu práce pro každou vyučovací hodinu s uvedením obsahu, dávkování a organizačních a metodických pokynů.

Při sestavování poznámek je nutné vzít v úvahu probranou látku, podmínky pro vedení výuky a dostupnost sportovního vybavení.

Rozvrh hodin má velký význam pro organizaci výchovně vzdělávací práce, ukázňuje žáky. Rozvrh musí být po určitou dobu stálý, předem na něj studenti upozorněni a vyvěšen na viditelném místě. Uvádí, která skupina se učí, v jaké dny a hodiny, místo výuky a jméno učitele.

Hlavní formou kontroly úrovně provádění technických technik hry, fyzické a morálně-volní přípravy, výchovné práce ve sportovním úseku je účast účastníků kalendářních i nekalendářních soutěží.

Soutěžní příprava

V průběhu soutěže jsou kontrolovány výsledky výchovné práce, její metodika a obsah. V průběhu soutěže je možnost seznámit se s technikou a taktikou hráčů, kteří dosáhli vysokých sportovních výsledků.

Do kalendáře- zařadit soutěže stanovené v kalendáři sportovních akcí (mistrovství, soutěže o cenu, pohár). To jsou nejdůležitější soutěže, které určují mistra šampionátu nebo vítěze poháru.

Nekalendářní soutěže (zápasové mítinky, výstavní, klasifikační nebo kvalifikační soutěže) jsou pořádány po vzájemné dohodě. Konají se pro vzdělávací a školicí účely a vedou do kalendářních soutěží. Většina soutěží se koná pomocí dvou hlavních losovacích systémů – kruhové kolo

systémem a vyřazovacím systémem, někdy se používá smíšený typ remízy.

Se systémem round-robin týmy se musí střetnout jeden s každým, pokud se soutěž koná jednokolově, a dvakrát, pokud se koná dvoukolově. Tento systém losování umožňuje objektivně identifikovat poměr sil soutěžících týmů a určit nejsilnější tým.

Umístění všech týmů účastnících se této soutěže se určuje systémem každý s každým. Pořadí ve hrách mezi sebou je určeno losováním zúčastněných týmů. Na základě určených čísel družstev je sestaven herní rozpis.

Při pořádání soutěží v jednom kruhu se hra odehrává na hřišti družstva, které je ve dvojici první. Pokud má soutěž dva, musí se druhá hra odehrát na hřišti druhého týmu. Vyřazovací systém se používá zpravidla při velkém počtu zúčastněných týmů, kdy se hry musí odehrát v krátkém čase. Poražený tým je vyřazen ze soutěže. Výhodou vyřazovacího systému je, že i přes velký počet týmů je vítěz určen v krátké době.

Významnou nevýhodou tohoto systému je však to, že dvojice týmů, se kterými se setkáme, jsou určeny losem, což představuje velký prvek náhodnosti. Může se stát, že dva nejsilnější týmy shodou okolností skončí v jedné polovině sestavy. Poté ještě před finále musí jeden z nich odstoupit od další účasti v soutěži. Tímto systémem se většinou určí vítěz: 1. místo - vítěz finále; 2. místo - tým, který prohrál finálový zápas. Pro zkrácení času na mistrovství se používá smíšený typ kresby. K tomu se postupně používá systém round-robin a poté knockout systém nebo naopak.

Nejprve se v rámci tělovýchovného týmu konají soutěže v systému kol, aby se určila místa obsazená všemi týmy, a poté se ve druhé fázi losování ve vyřazovacím systému střetnou týmy z různých produkčních týmů. obsadil odpovídající místo v závodě nebo továrním šampionátu. V soutěžích touto metodou bude i přes účast velkého počtu týmů vítěz určen v relativně krátkém časovém úseku.

K identifikaci vítězného týmu soutěží konaných systémem round-robin je nutné ohodnotit body. Při losování mistrovství oddílu tělesné kultury v házené se družstvu přidělují dva body za vítězství, jeden bod za remízu a nula bodů za prohru a absenci.

Bodování můžete změnit tak, že udělíte tři body za vítězství, dva body za remízu, jeden bod za prohru a nula bodů za nedostavení se. Pro určení vítěze losování je nutné sečíst počet bodů, které tým získal za výsledky každého setkání. O umístění družstva v soutěži rozhoduje celkový počet bodů. Tým s nejvyšším počtem bodů je tedy na prvním místě, další na druhém a tak dále. Pro informace o uskutečněných schůzkách a shrnutí výsledků soutěže je sestavena tabulka losování mistrovství, která uvádí názvy týmů, počet vstřelených a netrefených branek, počet vstřelených bodů a obsazené místo. týmem v losování.

Výchovný a výcvikový proces

Výchovná a tréninková cvičení ve sportovních oddílech jsou vedena celoročně podle plánu práce, který počítá s teoretickou a praktickou výukou, absolvováním kontrolních standardů tělesné přípravy a účasti účastníků na soutěžích.

Roční plán Práci sportovního úseku je vhodné rozdělit na letní a zimní tréninkové cykly a podle toho je třeba každý z těchto cyklů rozdělit na přípravné, soutěžní a přechodové období.

Trvání období Zimní cyklus je nejlépe organizovat v následujícím pořadí: tréninkové práce je vhodné zahájit v přípravném období od 1. září do 30. října; soutěžní období - od 1. listopadu do 1. ledna; přechodné období - od 1. ledna do 1. března, dobu trvání období letního cyklu se doporučuje stavět v tomto sledu: přípravné období - od 1. března do 30. dubna, soutěžní období - od 30. dubna do 1. července přechod období - od 1. července do 1. září.

Hlavní úkoly přípravného období mají zvýšit úroveň rozvoje fyzické a technické přípravy zúčastněných. Poskytnout studentům teoretické znalosti o vývoji házené, o osobní a veřejné hygieně, tělesné kultuře a sportu, o rozvrhu práce a odpočinku, o lékařském dohledu a sebekontrole v procesu tělesné výchovy, o soutěžním řádu. , organizace a vedení soutěží.

Na začátku přípravného období je hlavní pozornost věnována obecné tělesné přípravě, tréninku a zdokonalování techniky a taktiky hry.

V polovině tohoto období je věnována zvláštní pozornost tělesné přípravě s prvky speciální tělesné přípravy a probíhá proces zdokonalování techniky a taktiky hry.

Na konci období zaujímá v tréninku velké místo speciální tělesná příprava, učí se a upevňují kombinační tahy hry, tzn. jasné učení otvorů, jak v útoku, tak v obraně.

V tréninku začínají dominovat herní momenty a oboustranné hry s učebními kombinacemi časem přibývají. Právě v této době je potřeba určit složení týmu a neoslabit všeobecnou a speciální fyzickou přípravu.

V soutěžní období zvláštní místo je věnováno taktické přípravě hráčů, objem fyzické práce je stabilizován díky speciální tělesné přípravě, pokračuje technická příprava hráčů na lepší bázi, zvyšuje se objem přátelských a kontrolních her. Roste objem individuální technické a taktické přípravy. V polovině soutěžního období by tým měl dosáhnout vrcholné formy a být připraven soutěžit v soutěžích jakékoli velikosti.

Tělesná příprava, všeobecná i speciální, je ve větší míře zkvalitňována účastí hráčů na obousměrných hrách. Zvláštní místo v soutěžním období zaujímá psychická příprava hráčů. Musí směřovat ke sportovnímu zdokonalování a k dosažení cíle, který vyžaduje maximální návrat fyzických, mravních a volních vlastností. Aby si žáci mohli do určité míry vyzkoušet svou sportovní průpravu, doporučuje se zařadit do vzdělávacího procesu soutěže v různých sportech, konané podle zjednodušených pravidel. To umožní studentům identifikovat slabá místa ve fyzické, technické a taktické přípravě a postupně získávat jistotu v herním tréninku.

Psychologická příprava

Psychologická příprava Doporučujeme to dělat ve dvou směrech – obecná psychologická příprava a psychologická příprava na nadcházející soutěž.

Mezi hlavní úkoly obecně psychologické přípravy patří rozvoj volních vlastností - rozhodnost, vytrvalost, vytrvalost, odvaha a vůle zvítězit, schopnost zúčastněných odolávat různým vnějším podnětům - povětrnostní podmínky, chování diváků a nepřítele; rozvíjet schopnost vyhodnotit herní situace a okamžitě se efektivně rozhodnout, posoudit silné a slabé stránky soupeře a taktiku týmu soupeře.

Doporučujeme, aby mezi hlavní úkoly psychologické přípravy na nadcházející soutěž patřily: víra ve vítězství; schopnost překonat předstartovní negativní emoce; schopnost rychle přejít na efektivnější herní taktiku.

Abyste dosáhli vysokých a stabilních výsledků, musíte řídit svůj psychický a dobrovolný stav. Tuto schopnost lze získat tréninkem, který současně zlepšuje technickou, taktickou, fyzickou a psychickou přípravu.

Pravidlem číslo jedna pro zúčastněné by mělo být pravidelné dodržování denního režimu, svědomitá docházka na tréninky, povinné plnění společenských úkolů, schopnost překonávat různé obtíže a přitom zůstat sebevědomý a korektní, bez ohledu na situace, které nastanou při sportovních soutěžích. a výsledek soutěže.

Určité úrovně psychologické přípravy lze dosáhnout pravidelnou výchovnou prací v průběhu celého výchovného a vzdělávacího procesu.

Vštěpování vysoké úrovně vědomí těm, kteří se podílejí na vzdělávacích a tréninkových aktivitách, závisí na úkolech, kterým čelí sportovní sekce. Především jde o to, aby studenti dosahovali dobrých výsledků v tělesné zdatnosti, tělesném rozvoji a profesně aplikované tělesné přípravě; vysoké sazby při absolvování kontrolních norem.

Rozvoj silných vůlí je jedním z hlavních faktorů při dosahování vysokých sportovních výsledků. Sportovní soutěže mají velký význam pro rozvoj volních kvalit sportovců, v důsledku čehož se odhaluje úroveň fyzické, psychologické a taktické přípravy účastníků soutěže, zvyšuje se zájem, odhodlání a aktivita účastníků ve třídách. je velkou chutí dále zdokonalovat individuální i kolektivní sportovní dovednosti.

Rozvoj pracovní a soutěžní kázně v oddílech probíhá v průběhu celého výchovného a vzdělávacího procesu. Je třeba dbát na to, aby žáci pravidelně plnili jednotlivé úkoly, svědomitě prováděli na tréninku prvky herní techniky a pěstovali si nutnost provádět tělesná a herní cvičení s plným nasazením.

Pěstování smyslu pro zodpovědnost vůči týmu zaujímá v životě každého člověka důležité místo. Je nutné přimět každého studenta k plnění individuálních, skupinových i kolektivních úkolů, komplexních cvičení a různých zadání. Smysl odpovědnosti všech členů týmu za čest svého týmu se více projevuje na soutěžích, kdy úspěch týmu zcela závisí na cílevědomém sportovním boji celého týmu.

Přechodné období je bariérou mezi intenzivní sportovní prací a začátkem postupného snižování zátěže. V tomto období je nutné provádět fyzické, technické a taktické tréninky, postupně snižovat intenzitu tréninku s přechodem na aktivní odpočinek. V přechodném období se doporučuje věnovat velké místo turistice a hrám v přírodě, v jiných sportech můžete přejít na herní trénink. Přechodné období lze rozdělit na etapu postupného přechodu k aktivnímu odpočinku a etapu aktivního odpočinku.

Trénink v tomto období by měl být zaměřen především na nápravu technických a taktických chyb zjištěných v soutěžích. Hlavními cíli přechodného období by mělo být: udržení dosažené úrovně obecné a speciální tělesné zdatnosti; postupné snižování zátěže a přechod k provádění cvičení z jiných sportů; přechod k aktivnímu odpočinku; důkladné kontroly zdravotního stavu zúčastněných; příprava na vyšší zatížení přípravné fáze přípravného období.

Uvedené školicí nástroje podle období a etap jsou povinné pro studenty všech úrovní. Objem a povaha cvičení se určuje v závislosti na místních podmínkách, stupni výchovně vzdělávacího procesu a úrovni obecné fyzické a speciální připravenosti studentů.

Formy organizace výchovně vzdělávacího procesu
Hlavní formou organizace vzdělávacího procesu je vzdělávací školení. Trénink je stejně jako ostatní druhy tělesného cvičení rozdělen do tří částí: přípravná, hlavní a závěrečná. V průběhu tréninkového procesu učitel vyučuje a vychovává žáky, vede teoretickou výuku, žáci zvládají techniku ​​a taktiku hry, zvyšují úroveň fyzické zdatnosti a tělesného rozvoje.

V přípravné části hodiny vede učitel s žáky vstupní organizační školení - stavba, vysvětluje úkol a náplň hodiny. Provádí zahřátí a různé změny k provedení následných fyzických cvičení. K organizaci zahřátí se používají obecná rozvojová cvičení z různých sportů, jejichž cílem je připravit tělo na nadcházející práci. Mohou to být cvičení z gymnastiky, atletiky, venkovních her, vzpírání a dalších sportů.

Cvičení lze provádět na místě nebo v pohybu.

V hlavní části lekce se řeší hlavní úkoly: nácvik a zdokonalování techniky a taktiky hry; zvýšení všeobecné a speciální tělesné přípravy; příprava sportovců na závody. Hlavním tréninkovým prostředkem by měla být cvičení s házenou, medicinbaly, venkovní a průpravné hry a cvičení z jiných sportů. :

V závěrečné části lekce je nutné pomalu snižovat zátěž pomocí nápravných dechových a relaxačních cvičení, uvést tělo cvičenců do relativně klidného stavu a snížit emoční faktor vyplývající z tréninku. V závěrečné části lekce se často využívá pomalý běh a pomalá chůze a cvičení drilu. V této části učitel shrne vyučovací hodinu a zadá domácí úkol pro fyzickou nebo technickou přípravu studentů.

Délka závěrečné části lekce může být 5-10 minut.

Plán lekce

Na základě plánu práce pro každou lekci je vypracován souhrn s uvedením obsahu vzdělávacího materiálu, času na jednotlivé části, dávkování cviků nebo herních technik, organizačních a metodických poznámek.

V osnově plánu by měl být obsah celé lekce zapsán stručně a jasně.

Při přípravě na výchovné školení musí učitel vzít v úvahu všechny charakteristiky této skupiny žáků, podmínky pro vedení výuky i probíraný vzdělávací materiál. Sloupec „části lekce“ obsahuje: přípravnou část rozdělenou na úvodní a speciálně-přípravnou část lekce; hlavní část lekce a její závěrečná část. Do sloupce „čas“ učitel zapíše celkový čas vyhrazený pro splnění zadaných úkolů v každé části lekce.

Do kolonky „obsah lekce“ je nutné zadat typy změn ve formacích, obraty, chůze a běh, obecná rozvojová a speciální cvičení prováděná v pohybu a na místě. Stručně jsou popsána speciální cvičení a cvičení pro výuku a zdokonalování herních technik. Sloupec „dávkování“ uvádí čas vyhrazený pro provádění fyzických cvičení nebo počet jejich provedení. Rubrika „metodické pokyny“ obsahuje základní poznámky o provádění jednotlivých cvičení, o potřebném inventáři a vybavení, o pořadí sestavování skupiny při provádění tělesných cvičení.

Uvádíme přibližný obsah školení pro počáteční organizaci vzdělávacího procesu.

Lekce č. 1

Úkoly.

Teoretické informace.

Bezpečnostní pokyny při vyučování.

Nácvik stání a pohybu na místě.

Trénink driblování s míčem.

Délka lekce- 90 min.

Inventář- medicinbaly a házené. Znamená obrysy.

Stopky.

Úvodní část- 5 minut.

Konstrukce studentů a vysvětlení cílů hodiny.

Teoretické informace.

TB instrukce.

Přípravná část - 20 min.

Chůze je normální, na patách, na špičkách, závodní chůze s přechodem na běh, chůze, zastavení na signál, otočení a chůze do protisměru.

Cvičení v pohybu: velké kruhy s pažemi vpřed a vzad, paže před hrudníkem, zvedání paží do stran, chůze v polodřepu, chůze ve výpadech s obratem trupu a pohyb paží do strany - vzad. ; skákání na jedné a dvou nohách, pomalý běh, chůze.

Přeskupení studentů k provádění cvičení na místě.

8-10 cviků zaměřených na rozvoj flexibility.

Hlavní část- 60 min.

Základní postoj v obraně a útoku.

Pohyb hráče po hřišti.

1) Podejte míč jednou rukou od ramene shora a chyťte míč oběma rukama na místě.

2) Totéž pro protijedoucí pohyb.

3) Podání míče jednou rukou od ramene shora a chycení míče oběma rukama pohybem ve dvojicích.

4) Driblování míčem v přímé linii střední rychlostí.

5) Driblování míčem rychlostí v opačných sloupcích.

Závěrečná část- 5 minut.

Volná chůze, chůze s relaxací a dechová cvičení.

Shrnutí lekce.

Organizovaný odchod cvičenců z tělocvičny.

Směrnice

Při organizaci vzdělávacího procesu v prvních lekcích je nutné věnovat zvláštní pozornost dostupnému vybavení a pečlivě ho připravit. Je vhodné, aby v tréninkové skupině připadal jeden házenkářský míč na dvojici žáků, v případě potřeby i více. Zásoby musí být v dobrém provozním stavu. Studenti se seznámí s bezpečnostními opatřeními při nácviku házené a se základními pravidly hry. Velká pozornost je věnována fyzické přípravě, která by se měla postupně zvyšovat z lekce na lekci.

Lekce č. 2

Úkoly.

Teoretické informace

Naučit se přihrávat a chytat míč na místě a v pohybu.

Trénink driblování s míčem.

Obecná tělesná zdatnost je rozvoj základních fyzických vlastností - síla, rychlost, skoková schopnost, vytrvalost.

Inventář. Medicínské a házenkářské míče, stojany na driblování, stopky, švihadla, gymnastické lavice.

Přípravná část lekce - 20 min.

Konstrukce, zpráva, komunikace cílů lekce.

Chůze na místě, odbočení doprava, doleva, dokola.

Chůze je normální, na patách, na špičkách, závodní chůze s přechodem na běh.

Chůze, zastavení na znamení, otočení a chůze v protisměru.

5-6 cviků v pohybu.

Restrukturalizace skupiny, 6-8 cvičení na místě, zaměřené na rozvoj

šikovnost.

Hlavní část- 67 min.

Podání míče jednou rukou shora a jeho chycení oběma rukama na místě.

Totéž platí pro protijedoucí provoz.

Driblování míčem v přímé linii střední rychlostí.

Driblování s míčem při driblování kolem tyčí nebo medicinbalů.

Herní štafetový závod.

Soubor cvičení zaměřených na rozvoj rychlosti a síly

příprava.

Soubor cvičení na simulátorech zaměřených na rozvoj rychlosti

silový trénink.

Venkovní hra „obrana pevnosti“.

Závěrečná část lekce - 3 min.

Volná chůze, chůze s relaxačním cvičením a

Shrnutí lekcí.

Směrnice . V první lekci je potřeba vytvořit si konkrétní představy o tomto sportu. Třídy musí být strukturovány tak, aby školení a vzdělávání žáků probíhalo v průběhu celého vzdělávacího procesu. Během procesu učení by se měly používané soubory tělesných cvičení diverzifikovat. Identifikujte studenty, kteří umí dobře provádět herní techniky, a dejte jim složitější cvičení.

Je nutné rovnoměrně zapojit žáky do vzdělávací činnosti s přihlédnutím k individuálním charakteristikám. Studenti by měli dostat konkrétní úkoly, které lze v této konkrétní hodině vyřešit.

Lekce č. 3

Úkoly.

Naučit se chytat a přihrávat míč jednou rukou shora na místě a v pohybu ve dvojicích.

Obecná tělesná příprava je rozvoj základních fyzických vlastností (síla, rychlost, skoková schopnost a flexibilita) prostřednictvím cvičení na trenažérech a doplňkovém vybavení.

Inventář b. Medicína a házená, stojany na driblování, stopky, gymnastické lavice, medicinbaly.

Přípravná část výuky - 20 min.

Konstrukce, zpráva, seznámení s cíli lekce. 2-3 cvičení pro pozornost. Chůze se mění v běh; běh vpravo, vlevo a zpět vpřed; při běhu udělejte trhnutí 8-10 m; vyskočit na signál. 5-6 cviků v pohybu. Obnova skupiny. 5-6 cviků na místě s medicinbaly. 1. Přehoďte si míč nad hlavu a chyťte ho oběma rukama. 2. Podání míče oběma rukama od hrudníku ve dvojicích. 3. Podání míče oběma rukama nad hlavu. 4. Přihrání míče zpět nad hlavu a jeho chycení při skákání. 5. Podání míče jednou rukou ze strany. 6. Přihrávka míče vsedě s důrazem na práci rukou a jeho chycení kotoulem na záda.

Hlavní část tříd- 67 min.

Podání míče ve dvojicích a trojicích.

Podání míče ve dvojicích na vzdálenost 10 až 15 m.

Naučit se házet míč z místa, z běhu s ohnutou paží od ramene.

Štafetový závod v předávání míče v opačných sloupcích.

Soubor cviků zaměřených na silový trénink.

Soubor cvičení na trenažérech zaměřených na rychlostně-silový trénink.

Driblování míčem v rychlosti.

Závěrečná část třídy - 3 min.

Pomalá chůze s různými polohami rukou: do stran, nahoru, dolů, za hlavu, v pase. Shrnutí lekce. Organizované rozpuštění zúčastněných.

Směrnice . Při výuce herních technik by měl učitel používat celostní cvičební metodu. Na začátku tréninku musí být pozornost studentů věnována hlavnímu pohybu. Poté, jak cvik zvládnete, zdokonalujte se v jednotlivých detailech techniky.

V budoucnu by se měly zlepšit herní techniky v různých podmínkách, které zajistí přesnost jejich provedení. Aby studenti byli schopni uplatňovat cvičení v herním prostředí, je nutné učit a zdokonalovat technické techniky hry, především v pohybu z různých výchozích pozic v kombinaci s různými prvky hry. Kombinovaná cvičení musí být prováděna jak na místě, tak v pohybu a vést žáky k herním situacím. Zvláštní pozornost je třeba věnovat obecné a speciální tělesné přípravě studentů prostřednictvím cvičení na trenažérech a doplňkovém vybavení.

Lekce č. 4

Úkoly.

Naučit se přihrávat a chytat míč.

Naučit se házet míč na branku.

Obecná tělesná zdatnost je rozvoj základních fyzických vlastností - síly, rychlosti, skokových schopností, flexibility, vytrvalosti, pomocí cvičení na trenažérech.

Inventář. Medicínské a házenkářské míče, stojany na driblink, stopky, gymnastické lavice.

Přípravná část- 20 minut.

Konstrukce, zpráva vysvětlující cíle lekce. Otočí se na místě. 2-3 cvičení pro pozornost. Chůze, závodní chůze, protichůze. Běžte na signál, běžte doprava, doleva a dozadu. Pravidelný běh následovaný chůzí. 6-8 cviků na místě zaměřených na rozvoj síly.

Hlavní část- 67 min.

Chytání a přihrávání míče z ramene shora.

Chytání a přihrávání míče za zády a zespodu.

Házení míče na branky různými způsoby.

Driblování s míčem v přímé linii při chůzi a běhu.

Herní štafetový závod, driblování míčem partnerovi stojícímu v protějším sloupci.

Provádění komplexu zaměřeného na silový trénink.

Soubor cvičení na trenažérech zaměřených na rychlostně-silový trénink

Venkovní hra „nedávejte míč řidiči“.

Závěrečná část třídy - 3 min.

Zdarma chůze, dechová a relaxační cvičení.

Shrnutí lekcí.

Směrnice . Hlavní podmínkou úspěšného průběhu výuky je schopnost učitele vybrat a aplikovat určitou metodu cvičení v procesu učení. Je velmi důležité zajistit, aby studenti na začátku tréninku prováděli strečinky a následné složitější cviky správně. Při studiu technických technik hry je nutné provést řadu úvodních cvičení ve struktuře a rychlosti provedení podobných technické technice. V období zdokonalování technické přípravy je nutné přihlížet k individuálním možnostem zúčastněných a ve vztahu k nim volit určité možnosti provádění cvičení. Zvláštní pozornost musí být věnována rozvoji obecné a speciální tělesné přípravy zvyšováním hustoty a intenzity výuky, zaváděním různých doplňkových zařízení a simulátorů do vzdělávacího procesu.

Lekce č. 5

Úkoly.

Naučit se přihrávat a chytat míč různými způsoby při pohybu.

Trénink driblinku

Nácvik házení, míč na branku.

Technika hry brankáře.

Inventář. Medicínské a házenkářské míče, lavičky.

Přípravná část- 20 minut.

Vytvoření skupiny a vysvětlení cílů lekce.

Otočí se na místě. 2-3 cvičení pro pozornost.

Chůze, závodní chůze, protichůze, běh, na signál, běh pravou, levou stranou a zády vpřed.

Pravidelný běh následovaný chůzí, 6-8 cviků v pohybu.

Přeskupení skupiny tak, aby na místě provedla sadu cviků zaměřených na rozvoj agility.

Hlavní část- 65 min.

Chytání a přihrávání míče jednou rukou od ramene v řadách.

Chytání a přihrávání míče jednou rukou od ramene při pohybu ve dvojicích.

Chytání a přihrávání míče jednou rukou při pohybu ve třech.

Totéž platí pro opačný pohyb studentů.

Házení míče na branku.

Technika hry brankáře.

Driblování s míčem na místě, v pohybu a v rychlosti.

Driblování s míčem v protilehlých sloupcích a následná přihrávka.

Štafetový závod – driblování míčem v rychlosti při driblování medicinbalů.

Závěrečná část- 5 min: volná chůze, dechová a relaxační cvičení. Shrnutí výsledků výuky a organizované propouštění studentů.

Směrnice . V počáteční fázi učení techniky přihrávání a chytání míče je třeba věnovat zvláštní pozornost správné poloze ruky s míčem a koordinovaným činnostem trupu a nohou. Při provádění technických technik musí cvičící soustředit veškerou svou pozornost na hráče s míčem a být obzvláště opatrní při provádění herních kombinací v pohybu. Při tréninku brankáře je nutné volit speciální cviky tak, aby byly prováděny nečekaně, aby se trénovala reakce brankáře, při driblování s driblovacími předměty je nutné toto cvičení provádět ve vysokých rychlostech.

Lekce č. 6

Úkoly.

Trénink držení míče.

Výuka techniky přihrávání a chytání míče ve dvojicích a trojicích na místě i v pohybu.

Naučit se driblovat s míčem v přímé linii a se změnami směru.

Střelecký trénink.

Technika hry brankáře.

Výuka herní taktiky v útoku a obraně.

Inventář

Přípravná část- 20 minut.

Konstrukce, zpráva, seznámení s cíli hodiny.

Otočí se na místě.

Odrůdy chůze a běhu. 6-8 cviků v pohybu.

Přeskupení skupiny k provádění cvičení na místě zaměřených na rozvoj agility.

Hlavní část- 67 min.

Naučte se držet míč prsty.

Chytání a předávání jednou rukou od ramene ve dvojicích, trojicích, čtyřech, osmičkách v pohybu.

Driblování míčem s driblováním medicinbalů a následná přihrávka na partnera.

Házení míče z běhu, při skákání, při pádu.

Technika brankáře odpalování míčů rukama a nohama.

Nácvik obranných technik pro poziční rozestavení hráčů 6:0.

Nácvik útočných technik systémem 3:3.

Provádění souboru cviků zaměřených na rozvoj flexibility.

Závěrečná část- 3 min.

Zdarma chůze, dechová a relaxační cvičení. Shrnutí lekce. Organizační rozpuštění zúčastněných.

Směrnice . V přípravné části lekce je třeba věnovat zvláštní pozornost provádění úvodních a speciálních cvičení. Povzbuďte zúčastněné, aby prováděli cvičení v pohybu při maximální rychlosti. Při učení jednoduchých kombinačních cvičení se doporučuje používat metodu rozřezaných - konstruktivních a celostních cvičení. Při tréninku je třeba věnovat zvláštní pozornost správnému používání rukou, pokud jde o přihrávku, chytání nebo házení míče na branku. Při výuce techniky hry brankáře je třeba věnovat zvláštní pozornost jeho pohybu v brance.

Lekce č. 7

Úkoly.

Naučit se chytat a přihrávat míč na místě a v pohybu.

Trénink driblování s míčem.

Nácvik házení míčkem.

Nácvik taktiky v obraně a útoku.

Inventář. Medicínské a házenkářské míče, činky, švihadla.

Přípravná část- 20 minut.

Vytvoření skupiny, komunikace cílů lekce.

Cvičení pozornosti.

Chůze, běh s bočními kroky na levou a pravou stranu a vzad.

Běh se změnami směru a rychlosti běhu, škubnutí o 10-15 metrů na signál.

Cvičení v pohybu a na místě zaměřené na rozvoj schopnosti skákání.

Hlavní část lekce- 67 min.

Nácvik chytání a přihrávání míče ve třech a čtyřech.

Naučit se driblovat s míčem, když soupeř klade odpor.

Naučit se házet míčem při skákání a pádu.

Výuka technik hry brankáře.

Uvedení míče do hry, odpal míče letícího do spodních rohů branky.

Nácvik poziční útočné taktiky s rozestavením hráčů 2:4, nácvik zónové obranné taktiky 4:2.

Provádění souboru cvičení zaměřených na rozvoj síly.

Závěrečná část-3 min.

Pomalý běh následovaný chůzí.

Cvičení pro uvolnění a obnovení dýchání.

Shrnutí lekce.

Organizační rozpuštění zúčastněných.

Směrnice . Při výuce technických technik hry, v tomto případě chytání a přihrávání míče, musí učitel věnovat zvláštní pozornost správnému postavení nohou, trupu a paží. Nohy by měly být pokrčené v kolenou, tělo mírně předkloněno, chodidla by měla být na šířku ramen, vpředu vlevo nebo vpravo. Váha těla je rovnoměrně rozložena na prsty obou nohou, paty jsou mírně zvednuté od podlahy, hlava by měla být rovná a míč a hráči by měli být ovládáni očima. Nácvik chytání a přihrávání míče lze provádět v různých formacích studentů - v řadách, sloupcích, kruzích, při současném provádění technických technik všemi studenty. V první fázi tréninku je vyžadována demonstrace a poté praktické provádění cvičení s více opakováními.

Lekce č. 8

Úkoly.

Zlepšení chytání, přihrávání, házení a driblování míče v herních podmínkách.

Technika hry brankáře.

Taktika hry v obraně a útoku.

Inventář. Medicínské a házenkářské míče, švihadla, gymnastické lavice.

Přípravná část- 20 minut.

Chůze po špičkách, paže do stran, stoj na patách, ruce za hlavou, v polodřepu, v podřepu s přechodem do závodní chůze.

Běh: normální na špičkách s rovnými nohami vychýlenými dopředu, s překrytím holeně, se zrychlením 15-20 metrů.

Cvičení v pohybu a na místě zaměřené na rozvoj flexibility.

Hlavní část-65 min.

Trénink taktiky pozičního útoku s rozestavením hráčů 1:5.

Trénink taktiky zónové obrany 4:2.

Obousměrná hra s využitím dříve naučených technik hry (chytání a přihrávání míče, driblink v herních podmínkách, hody z blízkého i vzdáleného postavení). Používání klamavých akcí a obrazovek. Technika hry brankáře je zaměřena na interakci s partnery při bránění branky. Analýza chyb během hry.

Provádění souboru cvičení zaměřených na rozvoj schopnosti skákání.

Závěrečná část- 5 minut.

Shrnutí lekce.

Organizované rozpuštění zúčastněných.

Směrnice . Při výuce žáků základní taktické techniky a technické úkony je nutné zachovat důslednost v procesu učení. Při výuce technických technik hry se doporučuje dodržovat určitou posloupnost - trénink zpravidla začíná pohyby po brankářském pásmu, postoje v obraně a útoku, zastavení a otočení a poté se přechází k učení přihrávek a chytání míče, driblování s míčem, střely na branku, klamavé akce, clony, hra brankářů a taktické akce.

Při výuce žáků základní taktické techniky hry můžete začít výukou útoku proti organizované obraně pomocí pohybů hráčů v kruhu, v malé a velké osmičce. Poté můžete přejít k výuce těch, kteří jsou zapojeni do útoku, rychlému průniku středem hřiště, podél postranních čar, přes nejbližšího hráče k brankáři.

Lekce č. 9

Úkoly.

Zdokonalování technických technik pro hraní oboustranných her.

Zlepšení taktiky útoku.

Zlepšení obranné taktiky.

Obecná a speciální tělesná příprava.

Inventář. Medicínské a házenkářské míče, švihadla, gymnastické lavice.

Přípravná část- 20 minut.

Jděte na místě, zahněte doprava, doleva nebo kolem, když dostanete signál.

Chůze po vnější a vnitřní klenbě nohy, chůze se zakloněným trupem; chůze v polodřepu a podřepu.

Běh se skoky, výpady vpravo, vlevo a vpřed.

Rozběhněte se a vyskočte, nohy od sebe, na špičkách se zády vpřed.

Běh se zrychlením po diagonále haly na 15-20m.

Cvičení c. v pohybu a na místě, zaměřené na rozvoj schopnosti skákání.

Hlavní část- 65 min.

Zlepšení taktiky pozičního útoku při umisťování hráčů.

Zlepšení taktiky smíšené obrany (osobní na vašem hřišti a zóně - 5:1).

Obousměrná vzdělávací hra s analýzou vznikajících herních situací.

Praxe herního rozhodčího.

Provádění souboru cvičení na trenažérech zaměřených na rychlostně-silový trénink zúčastněných. Provádění souboru cvičení zaměřených na rozvoj rychlosti.

Směrnice . Nácvik a zdokonalování jak technických, tak taktických technik hry musí být prováděn v takové posloupnosti, aby existoval určitý vztah mezi dokončenými a novými materiály. Je velmi důležité, aby se žáci v každé hodině naučili něco nového. Hodiny budou efektivní, když se v nich budou lekce od lekce používat různé cviky se zvyšujícími se nároky na správné provádění technik a pohybové aktivity. Při výuce je třeba dbát na to, aby žáci prováděli jakoukoli technickou techniku ​​na výbornou.

Závěrečná část- 5 minut.

Provádějte relaxační a dechová cvičení.

Analýza chyb, ke kterým dochází při oboustranných hrách.

Shrnutí lekce.

Organizované rozpuštění zúčastněných.

Lekce č. 10

Úkoly.

Zdokonalování technických technik, hraní oboustranných her.

Absolvování standardů pro tělesnou přípravu.

Absolvování norem pro sportovní a technickou přípravu.

Inventář. Házené, driblovací tribuny, stopky.

Přípravná část-20 minut.

Chůze normálním tempem na špičkách s různými polohami rukou.

Chůze ve výpadech, paže před hrudníkem a do stran.

Skákání na jedné noze s následným během.

Běh po špičkách se změnou směru - diagonálně, hadovitý, protiběžný v otevřené a uzavřené spirále.

Běhejte skokem doprava a doleva s mírným zrychlením.

Cvičení v pohybu a na místě zaměřené na rozvoj síly.

Hlavní část-65 min.

Obousměrná vzdělávací hra využívající taktické a technické techniky hry podle pokynů učitele-cvičícího.

Soudcovská praxe.

Analýza herních situací.

Absolvování testovacích standardů pro sílu, rychlost, vytrvalost, hbitost a schopnost skákání.

Absolvování standardů pro sportovní a technický trénink: driblování s míčem v rychlosti; míjení a chytání ve dvojicích při rychlém pohybu; přihrávka, chycení v rychlosti s následným hodem na branku; na signál provedení čelního a bočního stínění; provádění kotrmelců a kotoulů s míčem v rukou.

Závěrečná část- 5 minut.

Shrnutí lekce. Známky za tělesnou a sportovně-technickou průpravu. Organizační rozpuštění zúčastněných.

Směrnice . Při organizování tříd učit a zlepšovat technické techniky hry; Doporučuje se použít frontální způsob provádění cvičení. V tomto případě se studenti seřadí do řad nebo do protilehlých sloupců, což jim umožňuje provádět cvičení bez zpoždění. Při tréninku je třeba věnovat zvláštní pozornost speciální tělesné přípravě, která je ve struktuře pohybů podobná technickým technikám hry a pod jejichž vlivem se rozvíjejí potřebné fyzické vlastnosti.

Při výběru výukového materiálu je nutné zohlednit úroveň fyzické zdatnosti žáků a jejich schopnost provádět technické techniky.


Prevence úrazů při hraní házené

Při házené je často nutné náhlé a velké zatížení pohybových orgánů a pohybového aparátu zúčastněných. Hráči pohybující se vysokou rychlostí do sebe často narážejí, v takových případech musí učitel předvídat možné kolize a přeskupit tréninkový proces v průběhu výuky s ohledem na prevenci zranění. Na prvních trénincích jsou organizovány teoretické hodiny prevence úrazů při hře házené, učitel odhaluje dotazy na možné situace úrazu při provádění speciálních cviků nebo technik hry.

Učitel musí vysvětlit význam „sportovního zápasu“ se vznikem zranění, vštípit jim znalost pravidel hry, jejichž dodržování zabraňuje nežádoucím následkům - kolize, nesprávný boj o míč, špatný stav vybavení a hrací pole. Pozornost zúčastněných by měla směřovat k prevenci nejen těžkých úrazů, ale i drobných úrazů, které při opakování mohou způsobit pokles sportovní výkonnosti.

Příčiny zranění, ke kterým dochází při hraní házené, mohou být následující:

Nedostatečná výchovná práce mezi účastníky skupiny;

nedostatečná technická a fyzická připravenost zúčastněných;

Špatné vybavení školicích míst, nefunkčnost zařízení,

nevhodné oblečení a obuv, nedostatečné osvětlení.

Hlavní příčina zranění. Při výchovném a výchovném procesu, přátelských hrách a sportovních soutěžích dochází ke špatné výchovné práci se žáky, v důsledku čehož se objevují neukáznění hráči, kteří vykazují hrubé chování a používají zakázané herní techniky, proto je hlavním úkolem učitele schopnost věnovat pedagogické práci po celou dobu vzdělávání významné místo.

Je velmi důležité, pokud je to možné, individualizovat trénink a zlepšit trénink se zaměřením sběru na studenty, kteří zaostávají a mají zameškané hodiny. V úvodní fázi je nutné vybrat soupeře tak, aby byl blízko ve své fyzické a sportovně-technické připravenosti.

Během tříd je nutné věnovat zvláštní pozornost přípravě kloubů na náhlé pohyby, protože značná část poškození během tréninku házené se vyskytuje v kloubech.

Zvláštní pozornost při edukačních a výcvikových lekcích by měla být věnována prevenci úrazů horních a dolních končetin.

U tohoto sportu dochází k poškození kloubů prstů a zápěstí, ke kterému ve většině případů dochází v důsledku nedostatečného rozvoje svalů v důsledku pádů na ruce. Při nedostatečném rozvoji svalstva nohy dochází k vykutálení chodidla a někdy to vede ke zlomeninám kotníku a poškození menisků kolenního kloubu. Závažnost těchto zranění se může lišit. Při správné organizaci vzdělávacího a tréninkového procesu, zaměřeného na postupné zvyšování zátěže, se však učení technických technik, počínaje jednoduchými kombinačními situacemi s postupným přechodem ke složitějším, může stát nejlepší prevencí proti jakémukoli poškození.

Při nácviku házené musí hráči používat elastické chrániče kolen, loktů a musí věnovat zvláštní pozornost výběru obuvi. Boty, které nemají správnou velikost, mohou způsobit vážná zranění spojená s vykloubením a zlomeninami.


Pedagogický a zdravotnický dozor
Hlavním cílem pedagogické a zdravotnické kontroly je plně prosazovat pozitivní vliv sportu na zdraví, tělesný rozvoj a připravenost zúčastněných. Hloubkové lékařské prohlídky se provádějí: předběžné - při přijetí do sportovní školy a periodické - dvakrát ročně.

Při lékařské kontrole je zvláštní pozornost věnována zdravotnímu stavu a funkčním systémům těla, přičemž jsou řešeny tyto úkoly: schopnost ze zdravotních důvodů začít nebo pokračovat ve hře házené; identifikace kontraindikací pro hraní házené v době vyšetření.


Závěry: tento program je počátkem aktivního tréninku pro studenty školy ke zlepšení jejich zdravotního stavu a zlepšení sportu. Po absolvování Sportovní školy dětí a mládeže přešli nejlepší žáci na SDYUSSHOR v házené.

LITERATURA

1. Bobrovich E.I. Kudrjašov V.A. Míč na ruce - Minsk, „Harvest, 1968.

2. Klusov N.P. Házená. - M.: Tělesná kultura a sport, 1982.

3. Klusov N.P., Tsurkan A. Škola rychlého míče. - M.: Tělesná výchova a

sport, 1983.

4. Kudritsky V.N., Mironovich S.I. Tento rychlý ruční míč. - Minsk,

"Polymya", 1980.

5. Sportovní hry: Technika, taktika výuky: Proc. pro studenty Vyšší ped.

učebnice provozoven. - Yu.D. Zheleznyak, Yu.M. Portnov. V A. Savin, A.V. Lexakov;

Ed. Yu.D. Zheleznyak. - M.: Vydavatelské centrum "Akademie", 2001.

6. Ratirnidze A., Marushak V. Hra házenkářského brankáře. - M. 1981.

7. Kholodov Zh.K., Kuzněcov V.S. Teorie a metodika tělesné výchovy

a sport: Proc. příspěvek pro studenty Vysoké školy. - M.: ASADEMA, 2000.

8. Teorie a metody tělesné výchovy: Učebnice. pro studenty fak. Phys.

kult. - B.A. Ashmarina, Yu.A. Vinogradov atd.; pod. vyd. B.A. Ashmarina. -

M.: Osvícení, 1990.__

schvaluji

Náměstek Ředitel UMB DO

Sportovní škola pro děti a mládež "Olympus"

___________________ E.A. Obukhan

"____"____________________________G.

Osnova tréninkové jednotky

Území: Vesnice Voroněžská s/k "Fakel"

CELÉ JMÉNO. certifikováno: O Khrimenko Natalia Nikolae VNA

Místo výkonu práce, pozice: trenér-učitel městské rozpočtové instituce doplňkového vzdělávání sportovní školy dětí a mládeže "Olympus", Ust-Labinsk

Skupina: NP-3 _

Předmět: « Chytání míče v pohybu ».

Úkoly : 1 . Naučte se chytat míč různými způsoby.

2. Naučit se chytat míč v pohybu

3. Naučit se chytat míč ve stoje.

Umístění: Umění. Voroněž s/k "Fakel", čas 13:45-15:15, datum 31.10.15.

Sportovní vybavení: medicinbaly, házené, žetony.

úvodní část,

Konstrukce.

Přípravná část

2 minuty

Celková doba přípravy díly

18 minut

Vysvětlení hlavního cíle lekce.

1. Zahřejte se

6 minut

2. Běžecké cvičení s míčem.

Jeden po druhém ve sloupci.

3. Cvičení na místě pro rozvoj obratnosti.

Práce ve dvou a ve třech.

II

Hlavní část lekce

Celkový základní čas díly

65 minut

1Chyťte míč jednou rukou za rameno shora.

Ve dvojicích na svých místech

2. Chytání míče jednou rukou od ramene do pohybu

Ve třech, ve dvou na svých místech s omezením

3. Chytání míče jednou rukou od ramene v pohybu, s hodem na branku

Ve třech, ve dvou v rychlosti.

III

Závěrečná část

Celková zavírací doba díly

5 minut

1. Regenerační cvičení

Zdarma chůze, dechová a relaxační cvičení.

2. Shrnutí

Oslavujte úspěchy i nedostatky

Současnost, dárek: ________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________

Trenér-učitel N.N. Okhrimenko

Posouzení

provádět : školení

trenér-učitel: Okhrimenko Natalia Nikolaevna

předmět: " Chytání míče v pohybu »

prezentovány « » 201 G.

závěry : trenér-učitel Okhrimenko N.N. má solidní znalosti a dovednosti, které splňují požadavky státních standardů pedagogického vzdělání. Práce se studenty probíhá podle kalendářně-tematického plánu.

Trénink házené ve skupině NP-3 byl veden na vysoké emoční úrovni. Natalya Nikolaevna používala metody vysvětlení a demonstrace, což přispívá k taktickému růstu sportovců. Tréninky v etapách jsou komplexní, což zajišťuje, že studenti rozvíjejí technické dovednosti a zlepšují speciální fyzickou přípravu. Školení bylo prováděno s ohledem na věk a individuální vlastnosti studentů, což jim umožňuje dosáhnout maximálních výsledků v soutěžích.

Úkoly zadané žákům byly splněny.

Doporučení a návrhy : Studenti by měli dostat konkrétní úkoly, které lze v této lekci vyřešit. Povzbuďte účastníky k provádění pohybových cvičení při maximální rychlosti.

"__"___________ 201__

Podpisy přítomných .

PLÁN TĚLOVÝCHOVY ŽÁKŮ 7. TŘÍDY NA TÉMA „HÁZENÁ“.

Datum:

Umístění: tělocvična OSSH č. 7

Téma lekce: Házená. Chytání a přihrávání míče. Driblování. Střely na branku. Taktické akce hráčů.

Cíle lekce:

1. Rozvíjet základní fyzické vlastnosti.

2. Učit taktické jednání hráčů v obraně a útoku.

3. Posílit techniku ​​chytání a přihrávání míče, driblování s míčem a střelbu na branku.

4. Podporujte kolektivismus a hravé myšlení.

HPV – 12 min .

Konstrukce, Pozdravy, zprávaúkolylekce. Chůze, běh, chůzecvičenínazotavenídýchání.

Venkovní rozváděč pohybující se v kruhu:

    I.P. paže do stran: 1 - krok levou nohou, paže zkřížené na rameni; 2- krok pravou nohou a. P;

    I.P. paže do stran, dlaněmi dolů. Pro každý krok je supinace a pronace (rotace);

    I.P. ruce vpředu rovně. Pro každý krok zatněte a uvolněte prsty;

    I.P. ruce na ramena: 1- zvedněte lokty nahoru za hlavu: 2- i.p.

    I.P. ruce před hrudníkem, dlaněmi dolů. Chůze s koleny dotýkajícími se rukou;

    I.P. ruce na ramena: 1- švihněte levým stehnem nahoru, dokud se koleno nedotkne pravého lokte: 2- krok levou nohou: 3-4 - totéž pravou;

    I.P. polodřep, ruce na opasku: 1-4 – chůze v této poloze: 5-8 – normální chůze, paže do stran.

ZÁKLADNÍ ČÁST – 30 min .

1. Chytání a přihrávání míče. Driblování. Střely na branku.

Chytání a přihrávání míče: na místě, v pohybu, ve skoku.

    studenti se seřadí do dvou řad, poté si na pokyn učitele přihrají míč z místa a chytí jej oběma rukama na místě;

    Studenti sedí v kruhu: míč se přihrává a mění směr.

driblování: hráč driblující s míčem dělá jemné trhavé pohyby rukou a udeří do míče tak, aby se neodrazil výše než jeho pas.

    studenti se seřadí v rozestupech 3-4 m ve dvou řadách; ti, kteří stojí v první řadě, mají míč; na signál s ním driblují jednou rukou na místě, poté v přímé linii a zpět a poté přihrají míč do druhé čáry;

    dvě kolony studentů stojí naproti sobě, na signál vedoucí jedné kolony vede míč k druhé a dává jej vedoucímu této kolony a sám stojí na jejím konci; student, který dostal míč, udělá totéž.

Střely na branku:

    žáci se postaví před čáru brankoviště a na pokyn učitele střídavě provádějí hody vestoje a chůze;

    středové hody;

    hází pod ostrým úhlem: na signál podávající žáci přihrají míč naváděčům a ti vystřelí na branku.

    Taktické akce hráčů.

    Studenti utvoří půlkruh poblíž brankové čáry a rychle přihrávají z hráče na hráče. Druhý jmenovaný provede střelu do branky z místa, načež se místa o jedno vymění.

    Cvičení ve dvojicích. Obránci jsou umístěni v blízkosti čáry brankoviště, útočníci se nacházejí naproti nim ve vzdálenosti 6-8m. Na signál útočníci driblují s míčem, obránci jdou na čáru trestného hodu a blokují hody. Poté si studenti vymění místa.

    Tréninková hra házené.

Posuďte podle pravidel hry.

FINÁLE ČÁST – 3 min .

Formace, výsledky lekce, odchod ze sálu.

Shrnutí lekce na téma „Týmové taktické akce v útoku v házené“

skupina 4-G T-5

Cíle a úkoly: rozvoj rychlostní vytrvalosti, zlepšení techniky hodů, taktické akce v útoku

Vybavení: házené, žetony

Organizačně

pokyny

20

min

II

110

min

III

5 minut

1. Přípravná část.

    Konstrukce, komunikace cílů lekce

3. Běh

4. Venkovní rozváděč

5. Speciální cvičení

2. Hlavní část.

1. Zrychlení z přední linie na 6m, 9m, do středu, na 9m, 6m.

2. Zrychlení na značku, výjezdy z 6 na 9 m, zrychlení na značku, pohyb bočními kroky

3. Střely na branku po protipřihrávce, po křižné přihrávce, po protipřihrávce se zpětnou přihrávkou

4. Hody na branku z 9 metrů ve výskoku, přeskoku, skoku s odrazem od podlahy z pozic welterových vah a rozehrávače.

5. Skupinové taktické akce v útoku se zavedením čárového nahození

6. Skupinové taktické akce v útoku se zavedením welterové váhy k hodu

7. Týmové akce v útoku

- kombinace „potěru“ vlevo a vpravo

-kombinace „vstup do dlouhého rohu“

-kombinace s dokončovacím hodem welterové váhy

8. Oboustranná hra

3. Závěrečná část:

1. Výsledky lekce.

1 min.

1 min.

5 minut.

8 min.

5 minut.

10 každý

10 epizod

15 minut

5 každý

15 minut.

15 minut.

30 min.

10 min.

10 min.

10 min.

15 minut.

Průměrné tempo

V pohybu

Chůze zpět na startovní čáru

Maximální rychlost

Pracujte ve dvojicích z pozice welterové váhy

Změna typu hodu po dokončení všech pozic




 

 

Toto je zajímavé: